Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-05 12:41
S. Zielińska / BP KEP

Uroczystości ku czci św. Stanisława

Tegoroczna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę odbędzie się w niedzielę 14 maja. Uroczystościom z udziałem abp. Salvatore Pennacchio oraz Episkopatu Polski będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

św. Stanisław ze Szczepanowa
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

W niedzielę 14 maja o godz. 9:00 wierni wyruszą w procesji z relikwiami św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Zwyczaj ten ma miejsce co roku w pierwszą niedzielę oktawy uroczystości patronalnej św. Stanisława, która przypada 8 maja. Ojca Świętego będzie reprezentował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Mszy św. koncelebrowanej na Skałce będzie przewodniczył i wygłosi homilię metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 

Wierni archidiecezji krakowskiej do uroczystości przygotowują się m.in. poprzez nowennę ku czci św. Stanisława, odprawianą od 29 kwietnia w katedrze na Wawelu, przy grobie Świętego, i we wspólnotach parafialnych.

„W litanii ku czci św. Stanisława nazywamy Go Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich potrzebach. Jest On również patronem ładu moralnego w Polsce. A ten patronat, jak nauczał św. Jan Paweł II, łączy się przede wszystkim z uznaniem powszechnie obowiązującego autorytetu prawa moralnego, prawa Bożego” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych, w którym zaprasza na uroczystości.

„Przez wstawiennictwo Patrona Polski będziemy więc prosić o poszanowanie Bożego ładu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym w naszej Ojczyźnie” – czytamy w liście. Zebrani będą się też modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Uroczystości będą równocześnie dziękczynieniem za otrzymane dary, szczególnie za łaskę Światowych Dni Młodzieży i uroczysty akt przyjęcia Chrystusa, jako Króla i Pana.

Święty Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim w latach 1072-1079. Zginął śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie. Obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski. Procesje z relikwiami św. Stanisława odbywają się od czasu jego kanonizacji, która miała miejsce w 1253 r.

www.diecezja.pl/ BPKEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-05 11:00:13
miniaturka

12 dekretów o przyszłych błogosławionych: w tym kard. Van Thuân

Papież zatwierdził 12 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczy kard. Nguyêna Van Thuâna, a cztery osób świeckich.
2017-05-05 11:24:08
miniaturka

Papież Franciszek przyjął byłą birmańską opozycjonistkę

Ojciec Święty przyjął wczoraj na prywatnej audiencji byłą birmańską opozycjonistkę, a zarazem laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi.
2017-05-05 12:13:40
miniaturka

„Ikona dla Syrii” - inicjatywa charytatywna polskich ikonografów

Chcemy z serca pomóc ludziom w Syrii. Nie tylko chrześcijanom – mówi w rozmowie z KAI Roman Zięba ze wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, przedstawiając projekt wystawy ikon Matki Bożej Kazańskiej i charytatywnej aukcji na rzecz Syrii.
2017-05-05 13:29:00
miniaturka
play

Mężczyzna z rodu Maryi - czyli internetowe rekolekcje dla mężczyzn.

Od 3 maja Stacja7.pl razem z o. Adamem Czuszelem zaprasza na internetowe rekolekcje majowe dla mężczyzn: "Mężczyzna z rodu Maryi".
2017-05-05 13:36:11
miniaturka

W Bolesławcu uczcili św. Floriana

4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, który patronuje strażakom i pracownikom firm kominiarskich, w bolesławieckiej bazylice maryjnej modlono się o błogosławieństwo w ich trudnej pracy.
2017-05-05 14:07:24
miniaturka

„Maturzysto podłącz się!” - duchowa pomoc od księży pallotynów

Szczególną modlitwą wstawienniczą od pierwszego dnia tegorocznych matur, 4 maja do 26 maja otaczani są uczniowie zdający egzamin dojrzałości. W akcję codziennej modlitwy włączyli się duszpasterze i wierni z sanktuariów prowadzonych przez księży pallotynów.