Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-04 18:16
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

75 tys. uczniów przystępuje do matury po wizycie na Jasnej Górze

Co trzeci tegoroczny maturzysta pielgrzymował na Jasną Górę.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak, licencja: CC BY

Co trzeci tegoroczny maturzysta pielgrzymował na Jasną Górę. Tylko w grupach diecezjalnych do sanktuarium dotarło ponad 75 tys. młodych. Chociaż ze względu na niż demograficzny uczniów jest mniej, to jednak na przyjazd do sanktuarium decyduje się coraz więcej szkół nawet z samej Częstochowy. Stąd też liczba młodych pielgrzymów pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie.

Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów w znacznej części było nawiązaniem do wizyty Papieża Franciszka w Polsce i do Światowych Dni Młodzieży. Nawiązywało również do hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Było modlitwą nie tylko o dobre zdanie egzaminów: „Myślę, że jest to też czas wyciszenia, zastanowienia się nad pewnymi rzeczami, bo jednak kończy się jakiś okres naszego życia i wchodzimy w nowy etap – mówił jeden z maturzystów. –Przyjechałam tu po raz pierwszy, uczestniczyłam w Apelu Jasnogórskim i naprawdę stanowiło to dla mnie wielkie i piękne przeżycie. To dla mnie bardzo ważny moment, ponieważ obecnie rozeznaję swoje powołanie”.

Duszpasterze podkreślali, że na różne sposoby próbują docierać do młodych. Dlatego pielgrzymki maturzystów były okazją do spotkań z ludźmi różnych stanów i zawodów, stanowiły zachętę do dalszej formacji ducha przez duszpasterstwa akademickie, jak również szansę na spotkanie z historią Polski. Paulini proponowali włączenie się w inicjatywę „Żywej korony Maryi” i składania Królowej duchowych darów, a także zachęcali do przesyłania „Selfi dla Maryi”.

W dniu rozpoczęcia matur na Jasnej Górze zainagurowana została modlitwa za wszystkich, którzy przystępują do egzaminu dojrzałości.

I. Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-04 15:52:01
miniaturka

Franciszek: idźmy do ludzi, słuchajmy ich niepokojów

O tym, jak nieść światu Boga, czyli innymi słowy ewangelizować, mówił Franciszek na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Przypomniał, że nie chodzi o uprawianie prozelityzmu, tylko o świadectwo.
2017-05-04 16:20:18
miniaturka

Różaniec od Mamy

Droga Mamo! Pomóż nam podarować różańce młodzieży, która przyjedzie na Spotkanie Lednickie 3 czerwca.
2017-05-04 16:25:06
miniaturka

Ruszyły zapisy na XII Maraton Lednicki

Ruszyły zapisy na XII Maraton Lednicki im. Jana Pawła II! w samo południe #3czerwca uczestnicy maratonu przebiegną 42 kilometry i staną przed Bramą Rybą podczas XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000.
2017-05-04 18:23:53
miniaturka

Rzym: Franciszek otworzy kongres na temat rodziny

„Wspomagać rodziny w wychowaniu dojrzewających dzieci” to temat przygotowywanego właśnie kongresu diecezji rzymskiej.
2017-05-04 18:41:23
miniaturka

Stolica Apostolska zaniepokojona sytuacją na Półwyspie Koreańskim

Stolica Apostolska z niepokojem śledzi sytuację na Półwyspie Koreańskim i wspiera wszelkie starania wspólnoty międzynarodowej o wznowienie negocjacji w sprawie denuklearyzacji i pokoju.
2017-05-04 22:33:12
miniaturka

Bp Pikus: miłość małżeńska rodziców jest największym darem dla dzieci

- Miłość małżeńska rodziców jest największym darem i szkołą miłości dla ich dzieci – mówił bp Tadeusz Pikus, który 4 maja przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.