Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-12 18:16
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Watykan: drugi dzień jubileuszu społecznie wykluczonych

W Rzymie trwa drugi dzień Jubileuszu społecznie wykluczonych. Jest to ostatnia grupa, którą przyjmuje Ojciec Święty z okazji Roku Miłosierdzia.

Autor/źródło: Skitterphoto/pixabay

Ubodzy, bezdomni i bezrobotni z całego świata gromadzą się na wspólnej modlitwie. Po wczorajszym spotkaniu z Papieżem przygotowują się tak do kulminacyjnego momentu ich pielgrzymki, jakim będzie niedzielna Msza z Franciszkiem. O tym, jak dokładnie przeżywa się ten dzień, powiedział Radiu Watykańskiemu o. Henryk Cisowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, który przyjechał do Rzymu z grupą podopiecznych z ośrodka.

„W grupach językowych słuchamy świadectw wiary, spotykamy świadków wiary w różnych kościołach Rzymu. My robimy to w kościele św. Jana Chrzciciela za Tybrem. Jest nas około 200 osób. A po południu w bazylice św. Pawła za Murami mamy czuwanie modlitewne, taką wigilię, procesję ze świecami, pojawi się też okazja do spowiedzi. Więc przeżywamy taki dość intensywny dzień dzisiaj. Myślę, że bardzo taki potrzebny i widzę w tej chwili osoby, że się spowiadają, korzystają z sakramentu pojednania. Część już przyjechała przygotowana na tą pielgrzymkę również duchowo. Także myślę, że to bardzo dobry dzień” – opisał o. Cisowski.


Na wieczór zorganizowano jeszcze specjalny „Koncert z ubogimi i dla ubogich”. W auli Pawła VI z tej okazji będą dyrygować ks. Marco Frisina oraz laureat Oskara Ennio Morricone. Ten drugi przedstawia szczególne znaczenie wydarzenia.

„Nie myślę o prezencie, jaki ja czynię tej publiczności. Myślę o tym, że właśnie Papież chciał tych ludzi” – przyznał artysta. – „Bardzo ważnym jest, iż słuchacze niebogaci, a dokładniej, całkowite przeciwieństwo bogatych, wezmą udział w wydarzeniu z tą muzyką, z tym chórem i tą orkiestrą. I to mnie niezwykle zachęca, by zrobić wszystko dobrze, sprawiać, by muzycy grali z sercem, intensywniej właśnie dla ubogich, którzy, jak ufam, przeżyją mocno nasz koncert, a program im się spodoba. Bo program wybrałem pod nich. Z takiej okazji można by zagrać utwory trudniejsze. Ale nie! Wybrałem muzykę łatwą do słuchania bez większego wysiłku. Z pewnością taką, która wpada w ucho i może przypominać to wydarzenie oraz fakt, że to Papież Franciszek chciał, by miało ono miejsce. Mam nadzieję, że koncert wywrze na nich pozytywne wrażenie i pozostanie w ich sercach”.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-11-12 14:04:24
miniaturka

W niedzielę – VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski już po raz ósmy w drugą niedzielę listopada organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2016-11-12 14:40:42
miniaturka

Kard. Schönborn na zakończenie Roku św. Marcina: ujrzyjmy Jezusa w cierpiących

„Patrząc na zranienia człowieka, spotkamy Chrystusa” - mówił arcybiskup Wiednia 11 listopada w opactwie benedyktyńskim Pannonhalma na Węgrzech podczas Mszy św. kończącej całoroczne obchody 1 700. rocznicy urodzin św. Marcina.
2016-11-12 18:14:20
miniaturka

Leczenie chorób rzadkich i zaniedbanych: dzieło miłosierdzia

„O kulturę zdrowia otwartą i solidarną w służbie ludzi dotkniętych chorobami rzadkimi i zaniedbanymi”, to hasło Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
2016-11-12 18:20:57
miniaturka

Franciszek prosi Polaków o wsparcie prześladowanych chrześcijan

Franciszek zachęcił Polaków do niesienia konkretnego wsparcia prześladowanym chrześcijanom. Uczynił to podczas audiencji jubileuszowej w nawiązaniu do obchodzonego jutro w naszej ojczyźnie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2016-11-12 18:26:54
miniaturka

Ostatnia audiencja jubileuszowa: włączanie przez miłosierdzie

„Miłosierdzie jest tym sposobem działania, przez który staramy się włączyć innych do naszego życia, unikając zamykania się w sobie samych i w naszych egoistycznych zabezpieczeniach”. Papież Franciszek mówił o tym na ostatniej audiencji jubileuszowej w dobiegającym właśnie końca Roku Świętym.
2016-11-12 19:42:39
miniaturka

„Dajcie mi spokój” – internetowa baza cytatów ks. Burzyka

Ks. Eugeniusz Burzyk udostępnił w Internecie swoją bazę cytatów z przeczytanych w ciągu 28 lat kapłaństwa książek, czasopism, obejrzanych obrazów, filmów i sztuk teatralnych.