Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-12 18:12
Anna Bajon

Leczenie chorób rzadkich i zaniedbanych: dzieło miłosierdzia

„O kulturę zdrowia otwartą i solidarną w służbie ludzi dotkniętych chorobami rzadkimi i zaniedbanymi”, to hasło Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Autor/źródło: pixabay

W przesłaniu skierowanym do jej uczestników Ojciec Święty wspomniał z wdzięcznością zmarłego w lipcu b. r. abp. Zygmunta Zimowskiego, który jako przewodniczący tej dykasterii był organizatorem poprzednich takich kongresów. Franciszek zwrócił następnie uwagę, że na choroby określane jako rzadkie cierpi na całym świecie 400 mln ludzi. Jeszcze bardziej dramatyczna jest sytuacja, gdy chodzi o choroby zaniedbane. Choruje na nie ponad 1 mld osób i szerzą się one głównie wśród ludzi najuboższych, w krajach, gdzie dostęp do służby zdrowia nie jest wystarczający, zwłaszcza w Afryce i w Ameryce Łacińskiej. Zaradzenie temu wymaga szerokiej, wielodyscyplinarnej współpracy i jest rzeczywistym dziełem miłosierdzia, w które stale i od zawsze włącza się Kościół – zapewnia Papież.

ak / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-11-12 13:38:42
miniaturka

Papież na Twitterze

Franciszek nawiązał w dzisiejszym wpisie na Twitterze do kończącego się Świętego Roku Miłosierdzia.
2016-11-12 14:04:24
miniaturka

W niedzielę – VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski już po raz ósmy w drugą niedzielę listopada organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2016-11-12 14:40:42
miniaturka

Kard. Schönborn na zakończenie Roku św. Marcina: ujrzyjmy Jezusa w cierpiących

„Patrząc na zranienia człowieka, spotkamy Chrystusa” - mówił arcybiskup Wiednia 11 listopada w opactwie benedyktyńskim Pannonhalma na Węgrzech podczas Mszy św. kończącej całoroczne obchody 1 700. rocznicy urodzin św. Marcina.
2016-11-12 18:19:19
miniaturka

Watykan: drugi dzień jubileuszu społecznie wykluczonych

W Rzymie trwa drugi dzień Jubileuszu społecznie wykluczonych. Jest to ostatnia grupa, którą przyjmuje Ojciec Święty z okazji Roku Miłosierdzia.
2016-11-12 18:20:57
miniaturka

Franciszek prosi Polaków o wsparcie prześladowanych chrześcijan

Franciszek zachęcił Polaków do niesienia konkretnego wsparcia prześladowanym chrześcijanom. Uczynił to podczas audiencji jubileuszowej w nawiązaniu do obchodzonego jutro w naszej ojczyźnie Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2016-11-12 18:26:54
miniaturka

Ostatnia audiencja jubileuszowa: włączanie przez miłosierdzie

„Miłosierdzie jest tym sposobem działania, przez który staramy się włączyć innych do naszego życia, unikając zamykania się w sobie samych i w naszych egoistycznych zabezpieczeniach”. Papież Franciszek mówił o tym na ostatniej audiencji jubileuszowej w dobiegającym właśnie końca Roku Świętym.