Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-02 18:08
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Dzień Polonii z nadzieją na powrót Polaków do ojczyny

Dziś Święto Flagi Narodowej, a zarazem Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Dziś Święto Flagi Narodowej, a zarazem Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tym razem ma on charakter szczególny, bo weszła w życie ustawa o repatriacji. Przewiduje się, że do ojczyzny swych przodków powróci kilkadziesiąt tysięcy Polaków ze Wschodu – mówi Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

 „Często są to potomkowie Polaków, z których większość już nie żyje. Ale zostali wychowani w wierze katolickiej, wychowani w poczuciu patriotyzmu i wielkiej miłości do swojego kraju. Kraju swych przodków, rodziców, dziadków. Oczywiście wielu z przesiedlonych obywateli polskich nie doczekało możliwości powrotu do kraju, choć część z nich powróci, ponieważ jeszcze żyją. Natomiast do Polski wrócą ich potomkowie.

Według danych jakie posiadamy minimalna liczba osób zainteresowanych powrotem, to przynajmniej 10 tysięcy. Są jednak szacunki, które mówią, że ta liczba może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Jest to więc ogromne przedsięwzięcie, ale też obowiązek jaki wypełnia Polska. Moralny, chrześcijański i patriotyczny i przede wszystkim polski obowiązek, jaki wypełnia dzisiaj polski naród: umożliwić powrót do kraju ludziom, którzy umierali, którzy ginęli poza granicami ojczyzny tylko dlatego, że byli Polakami. Dziś spełniamy nasz moralny obowiązek, a ci ludzie czekali na to od wielu lat” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Anna Schmidt-Rodziewicz.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy