Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-02 00:28
Ks. Robert Capała

XX jubileuszowa pielgrzymka KWC do Niska

1 maja 2017 roku, we wspomnienie św. Józefa rzemieślnika odbyła się XX jubileuszowa pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Nisku.

Plakat pielgrzymki
Autor/źródło: Diakonia wyzwolenia Diecezji Sandomierskiej

Hasłem pielgrzymki były słowa "Idź i wyzwalaj", nawiązujące do duszpasterskiego hasła roku. pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:00 zawiązaniem wspólnoty w auli parafialnej. Ks. Konrad Fedorowski -diecezjalny moderator diakoni wyzwolenia - powitał wszystkich przybyłych uczestników i gości.na pielgrzymkę przybyły przede wszystkim małżeństwa Domowego Kościoła (niektóre z dziećmi) z Diecezji Sandomierskiej, młodzież z Diakoni Wyzwolenia oraz księża. Wśród zaproszonych gości byłi ks. Piotr Drozd - moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej oraz ks. prałat Władysław Jadam - wieloletni moderator oazowy w Nisku.

Pierwszym punktem programu była konferencja, którą wygłosił ks. Piotr Drozd. nawiązał on do wydarzeń paschalnych, przezywanych w tych dniach przez Kościół. Mówił o krucjacie jako odpowiedzi miłości na wołanie Chrystusa "Czy miłujesz mnie?". Zachęcał także do modlitwy do Maryi i z Maryja. Ks. Piotr podzielił się także swoim doświadczeniem trwania w oazie i krucjacie.

Następnie rozpoczęła się godzina świadectw. Tu jako pierwszy zabrał głos ks. Władysław Jadam. Jest to kapłan, który zakładał wspólnotę oazową w Nisku, wiele razy spotkał się z ks. Franciszkiem Blachnickim, był obecny w Nowym Targu przy tworzeniu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ks. Władysław podzielił się swoim doświadczeniem oazowym i krucjatowym, przywołał wiele ciekawych wspomnień z pierwszych lat istnienia oazy i krucjaty w Polsce, mówił o realiach prowadzenia rekolekcji w trudnych czasach komunistycznych. Chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy. Świadectwo ks. Władysława zostało nagrodzone gromkimi brawami i kwiatami.

Po krótkiej przerwie nastąpiła druga część godziny świadectw, w której wypowiadali się poszczególni małżonkowie. Mówili oni o swoich przeżyciach związanych z przystąpieniem i trwaniem w krucjacie, z związanymi z tym trudnosciami i radościami oraz owocami, jakie wydało trwanie w KWC dla nich i dla ich bliskich.  Swiadectwa były przeplatane śpiewami uwielbienia.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Eucharystia. Przewodniczył jej i homilię wygłosił moderator lubelski - ks. Piotr Drozd, zaś koncelebrowali wszyscy obecni kapłani. Przede Mszą wszystkich zebranych w sanktuarium powitał kustosz i proboszcz - ks. dr Kazimierz Hara. Animacją śpiewu zajął się p. Jerzy Łatka z Sandomierza, służbę ołtarza pełniła młodzież KWC. po Eucharystii wszyscy udali się zwyczajem oazowym na agapę.

Ostatnim punktem programu była godzina odpowiedzialności i misji. Poprowadził ją ks. Robert Capała. W wygłoszonym słowie wyjaśnił historię wojska Gedeona oraz zachęcił, by nie lękać się, ukazał św. papieża Jana Pawła II oraz sługę Bożego Ks. Blachnickiego jako Gedeonów naszych czasów. W czasie tego nabożeństwa dwie osoby złożyły deklarację krucjaty, zaś wszyscy pozostali wspierali ich modlitwą. Na koniec podano ogłoszenia i udzielono błogosławieństwa Bozego. Kazdy uczestnik pielgrzymki dostał na pamiatkę plakat pielgrzymki z dołączoną modlitwą krucjaty.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-01 18:18:14
miniaturka

Holandia: Kościół czekają radykalne zmiany

Kościół w Holandii czekają radykalne zmiany. W najbliższych latach liczba wiernych gwałtownie spadnie, katolicy będą musieli się pozbyć zdecydowanej większości świątyń. – uważa kard. Willem Eijk.
2017-05-01 18:46:22
miniaturka

Franciszek: Watykan gotów jest wznowić mediację w Wenezueli

Watykan gotów jest wznowić swą mediację w sprawie położenia kresu dramatycznemu kryzysowi w Wenezueli. Papież Franciszek mówił o tym w czasie konferencji prasowej w drodze powrotnej z podróży do Egiptu.
2017-05-01 21:26:51
miniaturka

Powalczą o tytuł najlepszej grupy parafialnej

2 maja w Tychach odbędzie się I Patriotyczny Turniej Halowej Piłki Nożnej.
2017-05-02 08:38:32
miniaturka

Król Abdullah II przyjął abp. Pizzaballę oraz bp. Shomali

Król Jordanii, Abdullah II przyjął administratora apostolskiego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, abp. Pierbattistę Pizzaballę oraz łacińskiego wikariusza patriarchalnego dla Jordanii, bp. Williama Shomali.
2017-05-02 09:02:33
miniaturka

Spotka się Rada Stała KEP

Rada Stała Episkopatu Polski spotka się we wtorek 2 maja na Jasnej Górze. Wśród omawianych tematów będą m.in. duszpasterstwo małżeństw i rodzin, sytuacja społeczna w Polsce oraz dokument dotyczący adhortacji papieskiej Amoris Laetitia.
2017-05-02 09:30:43
miniaturka

Kard. Tauran po podróży do Kairu: w islamie dzieje się coś dobrego

Uderzyła mnie życzliwość, z jaką Papież został przyjęty w Egipcie, zarówno przez przywódców politycznych i religijnych, jak również przez zwyczajnych ludzi i media – wyznaje kard. Jean-Louis Tauran.