Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-01 17:41
Ewa Kotowska-Rasiak

Ludzie pracy modlili się u św. Józefa w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w intencji robotników i pracodawców zgromadzonych na dorocznej pielgrzymce w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się pod hasłem „Łączymy życie czynne z głębokim życiem modlitwy”.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W zorganizowanych już po raz 25. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 11. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Łukasz Buzun. Z biskupami modlili się m.in.: ks. prał. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Bogdan Biś, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność, ks. Bogdan Tyc, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy, ks. Grzegorz Piątka, koordynator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, miejskie i powiatowe.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał na pracę w kontekście wiary. - Jak zabraknie wiary w sercu człowieka to praca może stać się dla człowieka bożkiem i może zniszczyć relacje w małżeństwie i rodzinie, a także relacje społeczne – mówił kaznodzieja.

Pochwalił polską Solidarność za podjęcie prób wprowadzenia ustawy ograniczenia handlu w niedzielę, którą jednomyślnie poparł Episkopat Polski. - To jest głos sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje odpoczynku, a przede wszystkim musi mieć czas dla Boga i rodziny. - Potrzebna jest niedziela, potrzebny jest dzień święty, potrzebne jest oderwanie od pracy, od środowiska, w którym człowiek mieszka, pracuje i żyje. Potrzebna jest ta przestrzeń, która jest zarezerwowana dla tego, co święte, żeby człowiek nie uległ materializmowi i lenistwu duchowemu – przekonywał bp Buzun.

Akcentował, że Kościół zawsze będzie bronić godności każdego człowieka i odwoływał się do św. Jana Pawła II, który w centrum swego nauczania postawił godność osoby ludzkiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski Edward Janiak zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

W imieniu prezydenta RP przemówił jego delegat ks. prał. Zbigniew Kras, który stwierdził, że świat pracy był i jest związany z Bogiem i Kościołem. Przypomniał, że we wszystkich trudnych sytuacjach ludzi pracy w latach 80. i później, kapłani byli z robotnikami nie tylko w kościołach, ale wszędzie tam, gdzie gromadził się człowiek niezadowolony pragnący przemiany i większego dobra dla ojczyzny i swoich rodzin. Dodał, że symbolem i owocem tego zjednoczenia świata pracy i Kościoła jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

List premier Beaty Szydło odczytała minister Beata Kempa, która podkreślała, że dzisiaj trzeba modlić się za świat ludzi pracy. - To nie tylko są intencje, które dotyczą ich interesów grupowych, ale to są ich intencje osobiste. Często przyjeżdżają tutaj w sprawach swoich rodzin i powierzają je św. Józefowi, ale też przyjeżdżają dziękować za każdy rok, za każde dzieło, które poświęcili naszemu krajowi, za ten cały rok ich wielkiego wkładu. Gdyby nie ich ciężka praca nie mielibyśmy też takich sukcesów jaki ma nasz kraj – mówiła szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zaznaczył, że maj jest miesiącem poświęconym Matce Bożej i prosił wiernych, aby swoje troski Jej powierzali. Wskazywał, że we wszystkich objawieniach Maryja zachęcała do pokuty i modlitwy różańcowej. Biskup kaliski zachęcał do pielęgnowania pięknej tradycji odmawiania w maju litanii do Matki Bożej przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach. – Polecam, abyśmy szczególnie w maju pamiętali o modlitwie za ojczyznę przez pośrednictwo Matki Najświętszej – powiedział hierarcha.

Tradycyjnie już po Mszy św. biskupi podzielili się chlebem ze zgromadzonymi w kaliskiej bazylice. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę do świętego.

Organizatorem pielgrzymki ludzi pracy są Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność z przewodniczącym Jarosławem Wilnerem, a organizatorem pielgrzymki przedsiębiorców jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy