Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-01 17:19
S. Zielińska / KAI

Inspirowani Kalasancjuszem - Kongres Duchowości Młodych w Krakowie

Z okazji Jubileuszowego Roku Kalasantyńskiego Polska Prowincja Zakonu Pijarów zorganizowała Kongres Duchowości Młodych - Inspirowani Kalasancjuszem, który odbył się w dniach 28 kwietnia – 1 maja w Krakowie.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

"Nie każdy wie, kto to jest św. Kalasancjusz, więc chcieliśmy przybliżyć postać naszego założyciela. To pierwszy cel. Drugi to powiedzieć młodemu człowiekowi o tym jak rozwijać swoją duchowość. Inspiracją miał być właśnie św. Kalasancjusz i jego przeżywanie relacji z Bogiem" - powiedział. o. Tomasz Abramowicz SP, współorganizator kongresu. 

Gościem specjalnym wydarzenia był o. Pedro Aguado Cuesta, przełożony generalny Zakonu Pijarów.

W ramach kongresu uczestnicy codziennie modlili się brewiarzem, uczestniczyli w Mszach świętych oraz konferencjach i konwersatoriach. Nie zabrakło także rozrywek - w sobotni wieczór dla młodych zaśpiewał zespół „ElendeS”, natomiast niedziela zakończyła się spacerem po Kazimierzu.

Pijarzy przygotowali również specjalne warsztaty, przybliżające duchowość św. Józefa Kalasancjusza, zatytułowane m.in. "Medytacja - głęboka modlitwa", "Sposób poznawania siebie - asceza", "Nieskończona cierpliwość i inne cnoty kalasantyńskie" czy "Kalasancjusz i dziecko w sztuce".

O ascezie opowiadał młodym o. Jacek Wolan SP, duszpasterz akademicki. "Asceza w czasach Kalasancjusza była tematem bardzo istotnym. Dzisiaj pierwsze skojarzenie młodych jest raczej negatywne. Chciałem poprzez przygotowane ćwiczenia pokazać im, że asceza to sposób na odkrywanie siebie - poznanie swoich ograniczeń i możliwości, poprzez milczenie czy post, nie tylko pokarmowy, lecz dotyczących innych bodźców zewnętrznych" - wytłumaczył.

Osoby, które wzięły udział w kongresie wskazały, że była to dla nich przestrzeń do kształtowania siebie w kontekście wskazówek, jakie pozostawił św. Kalasancjusz.

"Po tym spotkaniu święty stał się dla mnie wzorem do naśladowania. To człowiek, z którego mądrości mogę korzystać nadal, zwłaszcza z tak widocznej w jego życiu prostoty i cierpliwości" - przyznał Szymon.

"Duchowość nie jest łatwym zagadnieniem, jednak pogłębianie jej w sobie jest niezwykle ważne. To, co można było zobaczyć przez ten weekend to wielkie spotkanie świadków, którzy dzielili się nawzajem swoim doświadczeniem wiary i spotkania z Chrystusem. Myślę, że spotkanie wyda odpowiednie owoce w swoim czasie" - ocenił obecny na wydarzeniu o. Pedro Aguado, generał zakonu pijarów.

Organizatorem wydarzenia byli: Duszpasterstwo Akademickie Pijarów, Polska Prowincja Zakonu Pijarów i Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-05-01 13:15:27
miniaturka

Nowy Targ: VI Rajd Rowerowy śladami św. Jana Pawła II

Już od sześciu lat z parafii pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu rusza Rajd Rowerowy śladami św. Jana Pawła II, który rozpoczął się dzisiaj w Nowym Targu.
2017-05-01 13:53:11
miniaturka

3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

W środę, 3 maja, Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
2017-05-01 17:01:39
miniaturka

Papież: niech św. Józef da młodym umiejętność marzenia

„Niech św. Józef da młodym umiejętność marzenia” – napisał dziś Papież Franciszek na Twitterze.
2017-05-01 17:46:09
miniaturka

Ludzie pracy modlili się u św. Józefa w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w intencji robotników i pracodawców zgromadzonych na dorocznej pielgrzymce w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się pod hasłem „Łączymy życie czynne z głębokim życiem modlitwy”.
2017-05-01 18:18:14
miniaturka

Holandia: Kościół czekają radykalne zmiany

Kościół w Holandii czekają radykalne zmiany. W najbliższych latach liczba wiernych gwałtownie spadnie, katolicy będą musieli się pozbyć zdecydowanej większości świątyń. – uważa kard. Willem Eijk.
2017-05-01 18:46:22
miniaturka

Franciszek: Watykan gotów jest wznowić mediację w Wenezueli

Watykan gotów jest wznowić swą mediację w sprawie położenia kresu dramatycznemu kryzysowi w Wenezueli. Papież Franciszek mówił o tym w czasie konferencji prasowej w drodze powrotnej z podróży do Egiptu.