Strona główna
opoka.org.pl
2017-05-01 08:05
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Moskwa: książka o Benedykcie XV podczas I wojny światowej

W Bibliotece Literatury Obcej im. „Rudomino” w Moskwie zaprezentowano książkę o inicjatywach humanitarnych papieża Benedykta XV podczas I wojny światowej.

Papież Benedykt XV
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

W Bibliotece Literatury Obcej im. „Rudomino” w Moskwie zaprezentowano książkę o inicjatywach humanitarnych papieża Benedykta XV podczas I wojny światowej. Praca historyka Natalii Zazuliny nosi tytuł „W soczewce historii” („Skwoz’ linzy istorii”). Na prezentacji obecni byli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, były rosyjski ambasador przy Watykanie Wiaczesław Kostikow i obecny ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak.

Abp Celestino Migliore pogratulował autorce publikacji jej książki w językach rosyjskim i angielskim. Wyraził zadowolenie, że właśnie w Rosji powstała idea wydania książki o mało znanym papieżu, który apelował o pokój i powstrzymanie działań wojennych niosących ze sobą cierpienia milionów ludzi.

Były rosyjski ambasador w Watykanie Wiaczesław Kostikow podziękował autorce za wydobycie z archiwów historycznych osoby papieża Benedykta XV, który walczył o zaprzestanie nieludzkich działań I wojny światowej. Wskazał na jej epizod opisany w książce, kiedy Watykan wspomagał głodujących Rosjan Powołża.

Ambasador RP Włodzimierz Marciniak podkreślił znaczenie, jakie również dla Polski miał Benedykt XV, który wspierał starania o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny.

Książka Natalii Zazuliny opatrzona została wieloma ilustracjami, portretami i fotografiami. Słowo wstępne napisał poprzedni nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkowicz.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-30 21:02:08
miniaturka

70-lecie parafii w Laskach

- Trzeba być człowiekiem nierozumnym, żeby nie uświadomić sobie, że kiedyś trzeba umrzeć, a na niebo trzeba zapracować - mówił bp Edward Janiak w Laskach podczas Mszy św. połączonej z przeżywaniem 70. rocznicy powstania parafii.
2017-05-01 07:17:37
miniaturka

Papież wspomina podróż do Egiptu

Podczas niedzielnej modlitwy Regina Caeli Franciszek wyraził wdzięczność za zakończoną w sobotę wieczorem podróż apostolską do Egiptu.
2017-05-01 07:30:09
miniaturka

Papież apeluje w sprawie Wenezueli

Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi Franciszek wystosował apel w sprawie Wenezueli. Kraj ten znajduje się na krawędzi wojny domowej. Od miesiąca trwają tam masowe protesty przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro.
2017-05-01 08:42:30
miniaturka

Nowy biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej

Nowym biskupem diecezji kijowsko-żytomierskiej dla katolików obrządku łacińskiego mianowany został ks. Witalij Kriwicki.
2017-05-01 09:21:51
miniaturka

Częstochowa: zakończyło się Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego

W częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w niedzielę zakończyło się Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego. Spotkania mają swoją długą historię, na której początku stał m.in. bł. ks. Michał Sopoćko.
2017-05-01 12:10:12
miniaturka

Częstochowa: Koncert z okazji Jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej

Muzyka barokowa kompozytorów z XVIII wieku zabrzmi dziś wieczorem na Jasnej Górze podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.