Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-30 20:56
Ewa Kotowska-Rasiak

70-lecie parafii w Laskach

- Trzeba być człowiekiem nierozumnym, żeby nie uświadomić sobie, że kiedyś trzeba umrzeć, a na niebo trzeba zapracować - mówił bp Edward Janiak w Laskach podczas Mszy św. połączonej z przeżywaniem 70. rocznicy powstania parafii.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Tego dnia odbyła się też wizytacja parafii. Najpierw biskup modlił się w drewnianym kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie poświęcił nowy dach i oszalowane ściany, a w świątyni filialnej pw. Niepokalanego Serca Maryi przewodniczył Mszy św. i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Witając biskupa kaliskiego ks. Rafał Czmyr przypomniał dzieje parafii i kościołów. Dziękował wiernym za zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej. Dodał, że w parafii co roku przeżywane są rekolekcje wielkopostne i różańcowe. Zaznaczył, że w parafii istnieje 20 róż różańcowych i liczna grupa ministrantów. Wskazał na remonty przeprowadzone w ostatnim czasie w świątyniach i budynkach parafialnych. Stwierdził, że te wszystkie inwestycje były możliwe tylko dzięki ofiarności parafian.

W homilii ordynariusz diecezji kaliskiej podziękował proboszczowi i parafianom za troskę o obie świątynie. 

Wskazywał, że dzisiejsza Ewangelia uczy rozpoznawania Pana Boga w znakach. – Przeżywamy kolejną pamiątkę zmartwychwstania Jezusa w swoim życiu, ale mamy świadomość i mocno w to wierzymy, że my zmartwychwstaniemy przechodząc na drugi świat. Trzeba być człowiekiem nierozumnym, żeby nie uświadomić sobie, że kiedyś trzeba umrzeć, a na niebo trzeba zapracować – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że w tym roku mija 100 lat od objawień fatimskich. – We wszystkich objawieniach Matki Najświętszej zawsze jest zachęta do pokuty i odmawiania różańca. Bardzo Was proszę, żebyśmy pamiętali w modlitwie wypraszając pokój na świecie i zgodę w naszym narodzie – mówił bp Janiak.

Dzieje parafii w Laskach związane są działalnością ojców paulinów z Wieruszowa, którzy będąc właścicielami majątku postanowili w 1627 r. zbudować drewnianą świątynię. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z ok. 1633 r. ofiarowany przez paulina o. Suchosława Zgorzelskiego. Wizerunek ten przez miejscowych wiernych określany jest mianem Pani Laseckiej. Przy tym kościele pw. Wniebowzięcia NMP parafię erygował 11 kwietnia 1947 r. abp poznański Walenty Dymek. Drugi kościół filialny pw. Niepokalanego Serca Maryi to kościół poewangelicki zbudowany w 1879 r. Od 2014 r. proboszczem parafii w Laskach jest ks. Rafał Czmyr.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy