Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-29 18:39
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do duchownych: Kto ucieka od krzyża, ucieka też od zmartwychwstania

Egipt ubogacił Kościół bezcennym skarbem życia monastycznego - mówił Ojciec Święty podczas spotkania z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i seminarzystami.

Autor/źródło: pixabay.com

Czerpcie z przykładu św. Pawła Pustelnika, św. Antoniego, świętych ojców pustyni, wielu mnichów, którzy swoim życiem i przykładem otworzyli bramy nieba wielu braciom i siostrom – mówił dalej Papież.

Spotkanie z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i seminarzystami odbyło się w katolickim seminarium duchownym w Kairze i stanowiło ostatni punkt papieskiej wizyty w tym kraju.

Franciszek przypomniał duchownym, że mają być zaczynem Królestwa Bożego.

„Chciałbym przede wszystkim podziękować za wasze świadectwo i za całe dobro, którego dokonujecie każdego dnia, działając pośród wielu wyzwań, a często niewielu pociech. Chciałbym też dodać wam otuchy! Nie lękajcie się ciężaru dnia powszedniego, ciężaru trudnych okoliczności, jakim niektórzy z was muszą stawiać czoło. Oddajemy cześć świętemu krzyżowi, który jest znakiem i narzędziem naszego zbawienia. Kto ucieka od krzyża, ten ucieka od Zmartwychwstania! „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” (Łk 12,32). Chodzi zatem o to, by wierzyć, świadczyć o prawdzie, siać i uprawiać, nie czekając na żniwa. W istocie zbieramy plony pracy rzeszy innych, osób konsekrowanych i świeckich, które gorliwie pracowały w winnicy Pańskiej: wasza historia jest ich pełna! A wśród wielu powodów do zniechęcenia oraz wielu proroków zagłady i potępienia, pośród wielu głosów negatywnych i zrozpaczonych jesteście siłą pozytywną, jesteście światłem i solą w tym społeczeństwie; jesteście lokomotywą, która ciągnie pociąg do przodu, prosto do celu; jesteście siewcami nadziei, budowniczymi mostów, osobami wprowadzającymi dialog i zgodę” – mówił Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że aby wypełnić te zadania, nie można ulegać pokusom, które każdego dnia stają na naszej drodze. Papież wymienił najważniejsze z nich. Jako pierwszą pokusę rezygnacji z przewodnictwa.

„Obowiązkiem Dobrego Pasterza jest prowadzenie owiec (por. J 10,3-4), doprowadzenie ich na zielone pastwiska i do źródła wody (por. Ps 23). Nie może on dać się ponieść rozczarowaniu i pesymizmowi: Cóż mogę zrobić? Zawsze jest pełen inicjatyw i kreatywności, jak źródło wytryskujące nawet wtedy, gdy jest wysuszone; zawsze obdarza czułością pocieszenia, nawet gdy jego serce jest złamane; jest ojcem, kiedy dzieci traktują go z wdzięcznością, ale zwłaszcza wówczas, gdy nie są mu wdzięczne (por. Łk 15,11-32). Nasza wierność Panu nigdy nie może zależeć od ludzkiej wdzięczności: «Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie» (Mt 6,4.6.18)” – mówił Franciszek.

Papież przestrzegł też przed narzekaniem, plotkowaniem i zazdrością. Mówił o szkodliwości porównywania się do innych. Zachęcił do odrzucenia indywidualizmu i dbania o własną tożsamość.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-29 18:06:18
miniaturka

Papież wzywa egipskich katolików do ekstremizmu miłości

Do „ekstremizmu miłości”, jedynego dopuszczalnego dla wierzących, zachęcił Papież katolików Egiptu. Msza dla nich to główne wydarzenie dzisiejszego dnia jego pielgrzymki do tego kraju.
2017-04-29 18:14:19
miniaturka

Majowe w kościele i w plenerze w mikstackiej parafii

Przed nami maj. I znów w kościołach zabrzmią słowa pieśni "Chwalcie łąki umajone, góry doliny zielone, chwalcie z nami Panią świata...”
2017-04-29 18:20:39
miniaturka

Abp Muszyński: kapłan nigdy nie jest niepotrzebny

„Piękno życia kapłańskiego polega na tym, że nikt z kapłanów nigdy nie jest niepotrzebny” - powiedział abp Henryk Muszyński podczas Mszy św. sprawowanej 29 kwietnia w Pelplinie z okazji jubileuszu 60-lecia święceń kapłańskich.
2017-04-29 18:52:42
miniaturka

Legnica. Święcenia diakonatu.

„Jesteście posłani, by służyć” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas święceń diakonatu, które odbyły się w legnickiej katedrze.
2017-04-29 18:57:30
miniaturka

Kraków: pracownicy i wolontariusze Caritas z całej Polski pielgrzymowali do Łagiewnik

Miłosierdzie ma sens wtedy, gdy towarzyszy mu nawrócenie – mówił bp Szlachetka podczas Mszy św. z udziałem pracowników i wolontariuszy Caritas, którzy uczestniczą w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
2017-04-29 19:16:34
miniaturka

Lublin: zainaugurowano obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego na KUL

W sobotę 29 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim został uroczyście zainaugurowany pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.