Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-12 09:26
Waldemar Wesołowski

Święto Niepodległości w Legnicy

„Tylko krzyż Chrystusa niesie prawdziwe orędzie wolności i pokoju” – powiedział w homilii mszalnej bp Zbigniew Kiernikowski, rozpoczynając legnickie obchody Święta Niepodległości.

poczty sztandarowe

Legnickie obchody Święta Niepodległości poprzedziła Msza św. w Katedrze, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. We wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i władz miasta, a także organizacji patriotycznych i społecznych, kombatanci i mieszkańcy Legnicy. Kompania honorowa X Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz liczne poczty sztandarowe uświetniły uroczystą celebrę.

W homilii bp Zbigniew Kiernikowski mówił min. o właściwym rozumieniu patriotyzmu w odniesieniu do ojczyzny ziemskiej i niebieskiej. Miłość ziemskiej ojczyzny pobudza do działania. Biskup Zbigniew podkreślił, że w naszej historii było wiele takich momentów. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność, ale przyszły kolejne okupacje – niemiecka, sowiecka, a po 1945 roku narzucona nam została obca ideologia. „Dla wielu Polaków był to czas walki, zmagania się ze zniewoleniem, wielu doświadczyło cierpień. Wielu za swoje umiłowanie Ojczyzny oddało życie. Dziś oddajemy cześć bohaterom. Wiemy też, że czas Solidarności też nie wszystkim przyniósł oczekiwane rezultaty. Nie wszystko zostało rozwiązane sprawiedliwie, z myślą o dobru narodu. Jest wiele spraw do rozliczenia i naprawienia” – mówił.

Biskup Legnicki podkreślił jednak, że jako ludzie wiary, wsłuchujący się w Słowo Boże, mamy starać się o taki pokój, który ogarnie serce człowieka, który nauczy nas postawy służby wobec drugiego człowieka, również tego, który jest inny niż my. Tylko taki pokój jest w stanie zburzyć mur wrogości i grzechu, który rozdziela ludzi. „Krzyż Jezusa Chrystusa, Jego przebaczenie – to jest jedyna droga do uleczenia człowieka z zamętu, woli walki, chęci dominacji, buntu. Z tego krzyża płynie orędzie pokoju” – mówił Kaznodzieja.

Ksiądz Biskup zaznaczył, że takie orędzie pokoju mamy przyjąć najpierw my – chrześcijanie, po to, by nieść je innym. „To jest nasze zadanie, by wcielać w życie ewangeliczny radykalizm, przesłanie miłosierdzia i przebaczenia. To jest nasz trud, abyśmy właściwie przeżywali miłość do ziemskiej ojczyzny, która często wiele kosztuje. Pamiętając jednak o konieczności wchodzenia w doskonałość życia niebieskiej ojczyzny. To jest patriotyzm według zamysłu Ojca, który poświęcił swojego Syna dla zdobywania zagubionych. Nasz patriotyzm będzie otwarty dla każdego, jeśli pozwolimy Bogu doskonalić nasze życie na wzór Jezusa Chrystusa” – zakończył Biskup legnicki.       

Po zakończonej uroczystości w Katedrze dalsze obchody Święta Niepodległości odbyły się na legnickim Rynku. Tradycyjnie już swoje ślubowanie złożyli uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Był także apel poległych i salwa honorowa poprzedzone oficjalnymi przemówieniami. Uczestnicy uroczystości mogli skosztować wojskowej grochówki i gęsiny. Ciekawym okazał się również pomysł harcerzy, którzy zachęcali do pisania życzeń dla Polski i dla Legnicy. Podczas radosnego święta nie zabrakło żywej biało-czerwonej, którą utworzyli legniczanie, a która była najlepiej widoczna z wieży kościoła Mariackiego.

Legnickie świętowanie w Rynku zakończył koncert Legnickiej Orkiestry Dętej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.


Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy