Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-29 13:58
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Wywiad z Josephem Ernestem z Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego

„Wzajemne poznanie to droga, którą wybrał Papież Franciszek” – tak o wizycie Ojca Świętego w Egipcie powiedział Joseph Ernest z Kościoła Koptyjskiego.

Kair. Koptyjski kościół św. Piotra i Pawła
Autor/źródło: Roland Unge / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0

„Wzajemne poznanie to droga, którą wybrał Papież Franciszek” – tak o wizycie Ojca Świętego w Egipcie powiedział Joseph Ernest z Kościoła Koptyjskiego.

Prawosławni Koptowie zauważyli, że Biskup Rzymu ma dogłębną znajomość spraw egipskich, i doceniają to. Jak wskazuje chrześcijanin z kraju nad Nilem, pielgrzymka ma trojakie znaczenie.

„Po pierwsze chodzi o aktualną sytuację, w jakiej obecnie żyjemy, ostatnie zamachy i przemoc. Pomimo tego Papież postanawia zrealizować swoją podróż. Przywozi zatem ze sobą przesłanie bardzo ważne, które jest także widoczne na plakatach: pokój.

Wizyta w al-Azhar i spotkanie z szejkiem al-Tajjibem są również bardzo ważne. Papież Franciszek podkreślił znaczenie Egiptu w świecie islamskim. W przeszłości organizowaliśmy już wydarzenia muzułmańsko-chrześcijańskie. Myślę, że nadszedł czas na rzeczywiście dogłębne spotkanie.

Trzeci element, bardzo dla mnie ważny, to dialog pomiędzy obu Kościołami. Jego celem, mam nadzieję, jest stworzenie relacji poznania i miłości między nimi. Ponadto ukazanie Zachodowi wartości egipskich na wszystkich płaszczyznach, począwszy od pierwszych wieków, a z drugiej strony trudności, w jakich Koptowie obecnie żyją” – powiedział Joseph Ernest.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv


Zdjęcie: Koptyjski kościół św. Piotra i Pawła autor: Roland Unger, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy