Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-28 17:07
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Egipt: patriarcha Tawadros II o wizycie Franciszka

„Egipt będzie się bardzo cieszył, przyjmując przesłanie pokoju, które towarzyszy wizycie rzymskiego Papieża” – stwierdził koptyjskoprawosławny patriarcha Tawadros II.

Autor/źródło: Österreichische Außenministerium / commons.wikimedia.org /CC BY 2.0

Zwierzchnik największej wspólnoty chrześcijańskiej w Egipcie będzie miał osobiste spotkanie z Franciszkiem. W wywiadzie dla włoskiej prasy przypomniał on, że jego ojczyzna „opisywana jest w historii jako ziemia pokoju – w okresie faraońskim, chrześcijańskim, muzułmańskim, współczesnym”.

Koptyjski Papież Aleksandrii wyraził także zdanie o sytuacji chrześcijan w całym regionie Bliskiego Wschodu. Ich liczba stale spada z powodu przemocy, jaką przeciw nim kierują islamiści.

Tawadros ufa, że wyznawcy Chrystusa „wrócą, kiedy wszystko się ustabilizuje”, bo, jak powiedział, „tutaj są nasze klasztory, kościoły; kto pozostawia te ziemie, zostawia wielkie dziedzictwo, tracąc mnóstwo”. W samym Egipcie dzięki polityce nowych władz chrześcijanie mają ostatnio więcej wolności. Zdaniem hierarchy ciągle trzeba jeszcze poważnego wkładu zwierzchników religijnych w budowanie pokoju, gdyż to „edukacja stanowi klucz do jakiejkolwiek transformacji”. „Należy zainwestować w patriotyczną metodę edukacyjną, która skoncentruje się na narodzie, a nie na podziałach wyznaniowych” – podkreślił patriarcha.

tm/ rv, lastampa


Zdjęcie: Pope Tawadros II in 2013 autor: Österreichische Außenministerium, CC BY 2.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-28 14:45:36
miniaturka

Abp Jędraszewski do bernardynów: dbanie o jedność i pokora to wasze zadanie

Dbając o jedność i idąc drogą pokory będziecie dla świata znakiem, że wasz zakon jest sprawą błogosławioną przez Boga i bardzo ważnym elementem rzeczywistości Kościoła – mówił abp Marek Jędraszewski do ojców i braci bernardynów.
2017-04-28 15:28:34
miniaturka

Papież jest już w Kairze, spotkanie z prezydentem

Ojciec Święty jest w Kairze. Rozpoczął podróż apostolską do Egiptu, jedną z najniebezpieczniejszych w tym pontyfikacie.
2017-04-28 15:46:07
miniaturka

Rosja: werbiści świętują 25 lat obecności na Wschodzie

W moskiewskiej parafii św. Olgi rozpoczęły się 25 kwietnia uroczystości jubileuszowe 25-lecia posługi Zgromadzenia Słowa Bożego na Wschodzie.
2017-04-28 17:46:32
miniaturka

Papież w Al-Azhar: jesteśmy wezwani do demaskowania przemocy

Spotkanie na uniwersytecie Al-Azhar rozpoczęło się od minuty milczenia, którą uczczono wszystkie ofiary terroryzmu na świecie. Następnie głos zabrał wielki imam tej uczelni.
2017-04-28 18:00:20
miniaturka

Patriarcha Sidrak: same konferencje nie pokoju nie dadzą

Papieża w Egipcie podejmują też katolicy. Jest ich stosunkowo niewielu, od 200 do 300 tys. Franciszek spotka się z nimi jutro.
2017-04-28 18:53:46
miniaturka

Z Jawiszowic na Jasną Górę w 27,5 godziny

122 km w 36 godzin zamierzają pokonać uczestnicy pielgrzymki „JG24 – Jasna Góra bez kompromisów”, której współorganizatorem jest parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.