Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-28 08:10
ek / Radio Watykańskie

Ks. Samir: Papież chce publicznego pojednania z muzułmanami

Zdaniem egipskiego islamologa „Papież zrobi wszystko, by publicznie pojednać się ze światem muzułmańskim”. Przypuszcza, że na uniwersytecie Al-Azhar Papież będzie mówił o wyrzeczeniu się przemocy.

Ks. prof. Samir Khalil Samir
Autor/źródło: Peter Potrowl/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0

Już dziś Ojciec Święty rozpoczyna dwudniowy pobyt w Egipcie. W centrum uwagi znajdują się spotkania z wysokimi przedstawicielami świta islamskiego. W Kairze Franciszek spotka się jednak również z chrześcijanami, czyli Koptami. Ks. prof. Samir Khalil Samir, egipski jezuita i islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego przypomina, że Koptowie to pierwotni mieszkańcy tego kraju. Ich język wywodzi się z Egiptu faraonów. Muzułmańscy Arabowie najechali Egipt w VII w. i sami wiedzą, że są tam intruzami – przypomina ks. Samir.


Jego zdaniem chrześcijaństwo w Egipcie zostało bardzo silnie naznaczone przez ojców pustyni, tradycję monastyczną, która właśnie tam się narodziła. Dlatego też Koptowie odznaczają się głęboką pobożnością i ascetyzmem. W ciągu roku mają niemal 200 dni postu. Silna jest też pobożność maryjna. Wielki wpływ miały objawienia maryjne w Zeitoun na peryferiach Kairu, zatwierdzone przez patriarchę prawosławnego.


Ks. Samir podkreśla, że zdecydowaną większość chrześcijan w Egipcie, ponad 9 mln stanowią prawosławni. Katolików jest ok. 200 tys. Jednakże różnice między katolikami i prawosławnymi są znikome. Liturgia i teologia są niemal identyczne. Inny jest jedynie stosunek do Papieża, który dla prawosławnych Koptów jest primus inter pares, ale nie głową całego chrześcijaństwa. Prawosławni są też bardziej ascetyczni.


Egipski jezuita podkreśla, że jego kraj podlega postępującej islamizacji. Głównie dzięki finansowemu wsparciu Arabii Saudyjskiej. Prezydent Al-Sisi chce to powstrzymać, ale napotyka silny opór zarówno w organizacjach islamskich, jak i w uniwersytecie Al-Azhar. Ks. Samir zastrzega, że nie jest to uniwersytet w sensie zachodnim, lecz wielka szkoła teologiczna dla imamów, która trzyma się dawnej wykładni Koranu, co stanowi dziś poważny problem.


Ks. Samir rozmawiał o tym w ubiegłym roku z Papieżem Franciszkiem. Papież przyznał, że chce doprowadzić do wznowienia relacji z Al-Azhar, zerwanych po wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie.

"Mam nadzieję, że odniesie się również do niezbędnego rozróżnienia między polityką i religią" – dodał ks. prof. Samir.


kb/ rv, i.media, rossoporpora

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-27 15:55:14
miniaturka

XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Ostatnia niedziela kwietnia (w tym roku 30 kwietnia) to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach.
2017-04-27 18:03:38
miniaturka

Watykan: modlitwa Polaków w 3. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

W trzecią rocznicę kanonizacji Jana Pawła II Polacy modlili się przy jego grobie. Mszę w bazylice watykańskiej sprawowało ok. 50 kapłanów, a w liturgii uczestniczyli rodacy pracujący w Rzymie oraz pielgrzymi.
2017-04-27 18:39:05
miniaturka

Al-Azhar w Kairze: międzyreligijna Konferencja na rzecz Pokoju

Na kairskim uniwersytecie Al-Azhar rozpoczęła się rano Międzynarodowa i zarazem międzyreligijna Konferencja na rzecz Pokoju, w której zakończeniu weźmie jutro udział Papież Franciszek.
2017-04-28 05:47:23
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #13

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #13.
2017-04-28 05:48:15
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #14

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #14.
2017-04-28 05:49:13
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #15

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #15.