Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-27 15:48
S. Zielińska / KAI

XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Ostatnia niedziela kwietnia (w tym roku 30 kwietnia) to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach.

Autor/źródło: pixabay, Unsplash, licencja: CC0

Organizatorem Dnia Modlitwy za Kierowców od lat jest Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura oraz MIVA Polska, której dyrektorem jest ks. Jerzy Kraśnicki.

Tegoroczne obchody nawiązują swoim hasłem ("W Maryi pomoc i opieka na drogach") do trwającego roku wielkich jubileuszy maryjnych: 100-lecia objawień w Fatimie i 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie na Warmii.

"Tradycyjnie już wszyscy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i członkowie ich rodzin są zaproszeni do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach bezpiecznie, spokojnie i z sercem odnowionym, z życzliwością do ludzi" - przypominają organizatorzy niedzieli modlitw za uczestników ruchu drogowego.

Tegoroczne obchody odbędą się w kilku miejscach. W niedzielę 30 kwietnia odprawiona zostanie Msza Św. za polskich kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego o godz. 8.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Waplewie.

Tego samego dnia planowana jest Msza Św. w intencji kierowców o godz. 11.30 w kościele pw. Św. Krzysztofa w Białymstoku – Zawadach, której przewodniczyć będzie ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. Eucharystia za motocyklistów celebrowana będzie także w kościele pw. Ducha Świętego w Ząbrowie koło Iławy - o godz. 11.30 w ramach organizowanego tam IV Zlotu Papieskiego Motocyklowo-Samochodowego.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenie się do innych użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów drogowych, bycie prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, pieszy czy rowerzysta.

"Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa, wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale potrzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa, życia naszego i innych" - przypominają ks. dr Marian Midura i ks. Jerzy Kraśnicki.

Zapraszają jednocześnie do modlitwy za kierowców i proszą wszystkich o spokojną i bezpieczną jazdę, aby w ten sposób uniknąć wielu tragicznych wypadków.

Od 1975 r. na polskich drogach wydarzyło się 1,8 mln wypadków, w których zginęło ok. 230 tys. osób, a 2,3 mln zostało rannych.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-27 14:31:20
miniaturka

Relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka w Toruniu

Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników trafią do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
2017-04-27 14:55:23
miniaturka

Papież w Domu św. Marty: chrześcijanie są świadkami posłuszeństwa

Chrześcijanin to nie świadek jakiejś idei czy filozofii, ale świadek posłuszeństwa Bogu – powiedział Franciszek na porannej Mszy w Domu św. Marty.
2017-04-27 15:18:19
miniaturka

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego

Organizowany po raz pierwszy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbędzie się już 30 kwietnia. Hasło wydarzenia brzmi: "Weź i czytaj!".
2017-04-27 18:03:38
miniaturka

Watykan: modlitwa Polaków w 3. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

W trzecią rocznicę kanonizacji Jana Pawła II Polacy modlili się przy jego grobie. Mszę w bazylice watykańskiej sprawowało ok. 50 kapłanów, a w liturgii uczestniczyli rodacy pracujący w Rzymie oraz pielgrzymi.
2017-04-27 18:39:05
miniaturka

Al-Azhar w Kairze: międzyreligijna Konferencja na rzecz Pokoju

Na kairskim uniwersytecie Al-Azhar rozpoczęła się rano Międzynarodowa i zarazem międzyreligijna Konferencja na rzecz Pokoju, w której zakończeniu weźmie jutro udział Papież Franciszek.
2017-04-27 23:44:59
miniaturka

Ks. Samir: Papież chce publicznego pojednania z muzułmanami

Zdaniem egipskiego islamologa „Papież zrobi wszystko, by publicznie pojednać się ze światem muzułmańskim”. Przypuszcza, że na uniwersytecie Al-Azhar Papież będzie mówił o wyrzeczeniu się przemocy.