Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-27 14:51
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież w Domu św. Marty: chrześcijanie są świadkami posłuszeństwa

Chrześcijanin to nie świadek jakiejś idei czy filozofii, ale świadek posłuszeństwa Bogu – powiedział Franciszek na porannej Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Benhur Arcayan / commons.wikimedia.org

Papież przytoczył słowa Piotra, który przed Sanhedrynem mówi, że bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi, podobnie jak Jezus, który w Ogrodzie Oliwnym modli się prosząc Ojca, aby wypełniła się Jego wola.

„Chrześcijanin jest świadkiem posłuszeństwa i jeżeli nie kroczymy tą drogą wzrastania w dawaniu świadectwa posłuszeństwu, nie jesteśmy chrześcijanami. Trzeba przynajmniej iść tą drogą, drogą świadka posłuszeństwa. Tak jak Jezus. Chrześcijanin nie jest świadkiem jakiejś idei, filozofii, firmy, banku, władzy: jest świadkiem posłuszeństwa. Ma być jak Jezus” – mówił Ojciec Święty.

Posłuszeństwo Bogu to łaska, którą otrzymujemy od Ducha Świętego – wyjaśnił Papież.

„«Nie, ja idę do tamtego mistrza duchowego, czytam tę książkę...». To wszystko dobrze, ale tylko Duch może zmienić nasze serca i uczynić nas świadkami posłuszeństwa. To jest dzieło Ducha i musimy Go o to prosić; to jest łaska, którą się wyprasza: «Ojcze, Panie Jezu, ześlijcie mi Waszego Ducha, abym stał się świadkiem posłuszeństwa», to znaczy chrześcijaninem” – kontynuował Papież.

Ojciec Święty zauważył, iż nic nie dzieje się bez następstw. Podobnie i posłuszeństwo Bogu pociąga za sobą konkretne konsekwencje.

„Konsekwencją bycia świadkiem posłuszeństwa są prześladowania. Kiedy Jezus w Kazaniu na Górze wylicza błogosławieństwa, kończy: «Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was». Nie da się usunąć krzyża z życia chrześcijanina. Jego życie to nie jakiś status społeczny, to nie kierowanie się jakąś duchowością, która dobrze na mnie wpływa, która pomaga mi być lepszym. To nie wystarcza. Życie chrześcijanina to świadectwo posłuszeństwa i dlatego jest pełne oszczerstw, pomówień, prześladowań” – stwierdził Franciszek.

Na zakończenie homilii Papież wskazał, że aby być świadkami posłuszeństwa jak Jezus, trzeba się modlić, uznać siebie za grzeszników, w których sercach jest wiele światowości, i prosić Boga o łaskę stawania się świadkiem posłuszeństwa, nie lękania się, gdy pojawią się prześladowania. „Pan powiedział, że kiedy zaprowadzeni będziemy przed sędziów, Duch Święty podpowie nam, co należy powiedzieć” - przypomniał Franciszek.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-27 13:46:16
miniaturka

Pielgrzymka po archidiecezji warszawskiej w 100. rocznicę objawień fatimskich

Archidiecezja Warszawska zachęca młodzież do wzięcia udziału w pielgrzymce rowerowej "Fatima w Warszawie". Inicjatywa wpisuje się w młodzieżowy program duszpasterski "Zejdź z Kanapy".
2017-04-27 14:11:16
miniaturka

Szczecin: Fundacja Małych Stópek – bronić życia to pomagać

Narodziny dziecka to dla wielu rodziców długo wyczekiwany moment. Coraz częściej słyszymy jednak, że nowina o jeszcze nienarodzonym dziecku to najgorsza nowina.
2017-04-27 14:31:20
miniaturka

Relikwie bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka w Toruniu

Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników trafią do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
2017-04-27 15:18:19
miniaturka

Oficjalne obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego

Organizowany po raz pierwszy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbędzie się już 30 kwietnia. Hasło wydarzenia brzmi: "Weź i czytaj!".
2017-04-27 15:55:14
miniaturka

XI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Ostatnia niedziela kwietnia (w tym roku 30 kwietnia) to zatwierdzony w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach.
2017-04-27 18:03:38
miniaturka

Watykan: modlitwa Polaków w 3. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

W trzecią rocznicę kanonizacji Jana Pawła II Polacy modlili się przy jego grobie. Mszę w bazylice watykańskiej sprawowało ok. 50 kapłanów, a w liturgii uczestniczyli rodacy pracujący w Rzymie oraz pielgrzymi.