Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-11 18:33
jz / KAI

Abp Skworc: brak wzajemnego szacunku to największe zagrożenie dla Ojczyzny

O braku wzajemnego szacunku jako największym zagrożeniu dla Ojczyzny mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w 98. rocznicę odzyskania przez nią niepodległości.

Autor/źródło: fot. Bartkiewicz

- Brak wzajemnego szacunku jest dziś największym zagrożeniem naszej ojczyzny. Brak wzajemnego szacunku tworzy i umacnia irracjonalne podziały. Prawdziwie irracjonalne! Podziały, których nawet wołanie o miłość ojczyzny i o dobro wspólne nie potrafi zlikwidować, przywołując do rozsądku tych, którzy je tworzą – powiedział abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze.

Metropolita katowicki w homilii zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida, który pod adresem rodaków pisał, że "nadzieja jest z prawdy, z niej doświadczenie i wytrwałość – ale i sąd jest z prawdy". Odnosząc ten cytat do przeżywanej uroczystości, „która przemawia do nas językiem rzeczywistości doczesnej” i konfrontując go z fragmentem dzisiejszej Ewangelii, „która przemawia do nas językiem rzeczywistości ostatecznej”, abp Skworc zauważył, że „wspólną częścią tych dwóch wypowiedzi są dwa słowa: prawda i szacunek”.

- Szacunek wyraża się przede wszystkim wypowiadanym słowem, które ma moc podnosić i poniżać, leczyć i ranić (...). Raz wypowiedziane słowo zaczyna żyć swoim życiem. Raniąc – rani na zawsze. Okłamując – wprowadza niepokój i zamęt. Niszcząc dobre imię drugiego człowieka, pozostawia trwałą rysę na obliczu jego człowieczeństwa – mówił metropolita katowicki.

Zwracając się do najwyższych władz polskich metropolita katowicki mówił: – Do wszystkich, którzy w nim (Sejmie – przyp. KAI) zasiadają z racji społecznego wyboru, mamy prawo, ale i obowiązek, wołać, by pamiętali kto ich tam delegował i w jakim celu. Mamy prawo wołać o szacunek do człowieka, dla którego stanowią prawo. Wołać o szacunek dla siebie nawzajem – apelował.

Abp Skworc wyraził też w homilii śląskie oczekiwania względem najwyższych władz państwowych: - My, obywatele Polski żyjący na Górnym Śląsku spodziewamy się ustawy o metropolii i ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podzielamy również oczekiwania przedsiębiorców, oczekiwania nowych, sprzyjających przedsiębiorczości regulacji dotyczących podatków, a właściwie ich kompleksowego i stabilnego uregulowania. Oczekujemy, podzielamy oczekiwania, wspieramy – mówił.

Kończąc homilię metropolita katowicki zaznaczył, że „Cały nasz kraj jest przedmiotem naszej troski i modlitwy, trzeba wszak ubezpieczać jej przyszłość w opiekuńczych dłoniach Bożej Opatrzności”. Podkreślił również, że potrzebne jest mądre i pełne szacunku działanie dla drugich obywateli tego kraju. - Chleb niepodległości zawsze smakuje dobrze. Nawet jeśli czekając na niego trzeba poczuć głód. Ale kiedy już niepodległość staje się faktem, obowiązkiem jest dbałość o jej stan; dziś trzeba go wyrażać szacunkiem do współobywateli tej samej ojczyzny, którą patetycznie nazywamy Matką! A wszystkie jej dzieci oczekują i potrzebują szacunku! – zakończył hierarcha.

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny. Była ona sprawowana w 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W katedrze modlili się także: marszałek województwa, wojewoda śląski, prezydent Katowic oraz posłowie i samorządowcy śląscy.

Przy ołtarzu byli obecni także księża archidiecezji wraz z biskupami pomocniczymi: bp Markiem Szkudło oraz bp Adamem Wodarczykiem. Na Eucharystii obecny był także bp Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego diecezji katowickiej. Muzycznie liturgię animował chór Filharmonii Śląskiej pod dyr. Jarosława Wolanina.

Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku Józefa Piłsudskiego gdzie odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagi na maszt. Tam również miały miejsce oficjalne przemówienia, uroczysty Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Pod pomnikiem złożono także wieńce, a całość uroczystości zakończyła się defiladą przez ulicę Jagiellońską.

ks.sk / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Wiktor Skworc, szacunek