Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-11 18:25
jz / KAI

Bp Bryl: uczmy się od św. Marcina wrażliwości na drugiego człowieka

„Uczmy się od św. Marcina wrażliwości na drugiego człowieka, Bożego ducha i roztropności” − mówił bp Damian Bryl w liturgiczne wspomnienie św. Marcina.

Autor/źródło: Youtube, GazetaJarocinska

W tym roku uroczystości odpustowe 11 listopada jednej z najstarszych poznańskich parafii były połączone z obchodami 500-lecia świątyni, której patronuje ten święty.

W Mszy św. uczestniczyli licznie poznaniacy, delegacje pocztów sztandarowych oraz ubrane w tradycyjne stroje Bamberki, potomkinie osadników przybyłych do Wielkopolski w XVIII wieku z niemieckiego Bambergu.

Bp Bryl w homilii przypomniał, że św. Marcin był szczególnie wrażliwy na drugiego człowieka. „Zachęca nas, byśmy nie koncentrowali się tylko na sobie, na swojej codzienności, ale byśmy byli wrażliwi na bliźniego, czyli zostawili siebie, a byli dla drugich” − podkreślił kaznodzieja.

Zachęcił do brania przykładu z żyjącego w IV w. świętego, dla którego na pierwszym miejscu zawsze był Pan Bóg, oraz do gorliwości w służbie Bogu i człowiekowi.

Tradycyjnie po Sumie odpustowej spod kościoła św. Marcina ulicą św. Marcin wyruszył wielobarwny korowód, który przeszedł pod dawny Zamek cesarski, a obecnie Centrum Kultury Zamek. Prowadził go sam święty jadący na białym koniu. Po raz pierwszy w barwnym pochodzie przeszli dudziarze i koźlarze z całej Wielkopolski.

Przed kościołem św. Marcina oraz przed zamkiem można było nabyć tradycyjne rogale świętomarcińskie, rozprowadzane przez archidiecezjalną Caritas. W tym roku ten słodki smakołyk, wypiekany z ciasta półfrancuskiego, wypełnionego nadzieniem z białego maku, miodu, masła i bakalii, dla Caritas wypiekły trzy cukiernie działające na terenie Wielkopolski.

„Ludzie chętnie nabywają u nas rogale, bo są po prostu najlepsze, a poza tym ofiara z nich przeznaczona jest na dobry cel, czyli podobnie jak w ubiegłych latach, na przygotowanie wigilii dla ubogich, samotnych i bezdomnych, którą Caritas zorganizuje 24 grudnia na terenie Targów Poznańskich” − mówi KAI s. Manuela z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Podkreśla, że dodatkowo w tym roku część ofiar zostanie przeznaczona na remont budynku, do którego ma zostać przeniesiony Dom Dziecka im. Świętej Rodziny w Lesznie.

Kościół pw. św. Marcina jest najstarszą świątynią w lewobrzeżnej części Poznania. Datowana na XII w. świątynia usytuowana jest w centrum miasta, u zbiegu ulic Alei Marcinkowskiego i Święty Marcin. Obecny kościół został zbudowany w 1516 r. na starych fundamentach w stylu późnogotyckim.

msz / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Poznań, bp Damian Bryl, św. Marcin