Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-26 14:03
S. Zielińska

Diecezja gliwicka: Ogólnopolskie rekolekcje przewodników pielgrzymek

W Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich (diecezja gliwicka), trwają ogólnopolskie spotkania rekolekcyjne przewodników pielgrzymek na Jasną Górę. Dziś, 26 kwietnia, dzień "rekolekcji w drodze" w Gliwicach.

Autor/źródło: xbk

W Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich, znajdującym się w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w diecezji gliwickiej, od poniedziałku 24 kwietnia odbywają się ogólnopolskie spotkania rekolekcyjne przewodników i kierowników pielgrzymek na Jasną Górę. W rekolekcjach uczestniczy 42. księży z całej Polski.

Rekolekcje prowadzi ks. Tomasz Przybyła, ojciec duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

W pierwszych dwóch dniach spotkań uczestniczył również biskup Krzysztof Zadarko, odpowiedzialny za duszpasterstwo pielgrzymkowe, Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Dzisiejszy dzień, 26 kwietnia, to "rekolekcje w drodze", który uczestnicy spotkań spędzają w Gliwicach.

Program obejmuje wizytę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, który jest Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a następnie w najstarszym w Gliwicach kościele p.w. Wszystkich Świętych.

O godz. 12:00 w Gliwickiej katedrze rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji gliwickiej, biskupa Jana Kopca, który wygłosił również homilię.

W słowie wygłoszonym do uczestników rekolekcji bp Kopiec zauważył, że spotkania przy ołtarzu ze Słowem Pana są zachętą do starań o wybór dobrej drogi, trwania w relacji z Bogiem i przynoszenia dobrych owoców płynących z tej relacji. Odnosząc się do spisanych w Dziejach Apostolskich świadectw działania młodego Kościoła hierarcha zaznaczył również, że okres Wielkanocny, to czas szczególnego zachwytu nad działaniem i opieką Tego, który wyprowadził z martwych Swojego Syna dla naszego zbawienia. 

Biskup gliwicki nawiązał do słów Ewangelii wskazując na pouczenie Jezusa z rozmowy z Nikodemem, dające wiele pozytywnej energii oraz wypływające z niego konieczności szukania swojej właściwej drogi.

Odnosząc się do Dziejów Apostolskich hierarcha przypomniał, że życie chrześcijan nie należy do łatwych, poddawanych zakazom głoszenia Bożej prawdy i więzionych. Jest to rzeczywistość, która spotyka wyznawców Chrystusa także w dzisiejszych czasach.

Zwracając się do uczestników rekolekcji bp Kopiec powiedział: "Wam zostało polecone piękne działanie na wyjątkowym polu prowadzenia pielgrzymek, prowadzenia takiego zdecydowanego nurtu i pobożności, ale także i badania samego siebie. Na ile jestem zdolny - tak każdy pielgrzym powinien odpowiedzieć samemu sobie - by iść w imię Kościoła, by iść w Imię Chrystusa. (...) To zobowiązuje, to nie tylko sama przyjemność, to przecież jest bardzo wymagające zadanie do wypełnienia".

Na zakończenie bp Kopiec, zapewniając o swojej modlitwie, życzył księżom ogromnego entuzjazmu i serdecznej woli, by bardziej patrzeć na człowieka, niż na własną wygodę i zachwycające efekty, aby byli w kościele polskim przejrzystym wspaniałym świadectwem.


Spotkania rekolekcyjne przewodników pielgrzymek odbywają się co roku po Niedzieli Miłosierdzia. Każdego roku wydarzenie organizowane jest przez inną diecezję.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-26 12:27:57
miniaturka

Katolickie organizacje pożytku publicznego proszą o 1 proc. podatku

Katolickie organizacje pożytku publicznego, w tym hospicja, fundacje i stowarzyszenia opiekujące się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi jak co roku proszą o przekazanie odpisu 1 procenta podatku dochodowego.
2017-04-26 12:46:11
miniaturka
play

Zaproszenie na spotkanie z Habilą Adamu [WIDEO]

Habila Adamu to jeden z głównych bohaterów książki Kalifat albo śmierć, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha.
2017-04-26 13:30:23
miniaturka

Jutro na PWTW rozpocznie się międzynarodowa konferencja teologiczna

Czy teologia potrzebuje nawrócenia? Teologia a profetyczne prowokacje papieża Franciszka - od jutra na PWTW Collegium Joanneum w Warszawie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem polskich i zagranicznych teologów.
2017-04-26 15:08:30
miniaturka

O. Tadeusz Florek OCD ponownie prowincjałem krakowskich karmelitów bosych

Kapituła krakowskiej prowincji Zakonu Karmelitów Bosych, która obraduje od kilku dni w Wadowicach, dokonała wyboru nowego przełożonego prowincjalnego.
2017-04-26 15:55:14
miniaturka

Zakony żeńskie w Polsce chcą umacniać współpracę ze świeckimi

Sytuacja wzywa nas do wchodzenia we współpracę ze świeckimi - tak o malejącej liczbie powołań mówi w rozmowie z KAI dotychczasowa przełożona generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
2017-04-26 16:18:14
miniaturka

Kielce: rozpoczyna się Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej Anima Mundi

Muzyka Mozarta, Bacha, Schuberta, hymny, msze i koncerty organowe w wykonaniu artystów polskich, austriackich, japońskich i słowackich wypełnią XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej "Anima Mundi".