Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-25 17:04
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: diecezjalny etap XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnego

67 osób wzięło udział w etapie diecezjalnym XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnego, który odbył się pod hasłem "Idźcie i głoście".

Autor/źródło: Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Zmagania konkursowe rozpoczęła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

W homilii biblista ks. Piotr Bałoniak zachęcał młodych, aby codziennie sięgali po Pismo Święte. – Niech ten konkurs i codzienne sięganie po biblię sprawi, że będziemy umieli sobie i światu, w którym żyjemy umieli dać odpowiedź kim jest Jezus – powiedział kaznodzieja.

W swoim słowie biskup kaliski podkreślał, że Słowo Boże jest najprostszą drogą do odkrycia Pana Boga. - Cieszę się, że ci, którzy pogłębiają wiadomości o Słowie Bożym jednocześnie pogłębiają swoją wiarę. Modlę się za Was, abyście nigdy wiary nie utracili, bo można mieć wiadomości, nawet habilitację z Pisma Świętego, a nie mieć wiary. Modlimy się dzisiaj o wiarę dla Was i wierność Ewangelii Chrystusowej – mówił bp Janiak.

Po Eucharystii w intelektualne szranki stanęło 67 młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych z diecezji kaliskiej. Tegoroczny konkurs obejmował wiadomości z Księgi Daniela i Apokalipsy św. Jana. Tekstem źródłowym konkursu było Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Za organizację etapu diecezjalnego konkursu odpowiadała Anna Bąk. Prace uczniów oceniało jury w składzie: ks. Sebastian Łagódka (przewodniczący), ks. Piotr Bałoniak, ks. Marcin Załężny, Karol Irmler i Anna Bąk.

Diecezję kaliską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 5-6 czerwca 2017 r. w Niepokalanowie reprezentować będą: Marek Szczepański (I miejsce), Patrycja Grzelak (II miejsce) i Eliza Adamska (III miejsce). Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach kształcenia, takich jak: teologia, filozofia, historia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia, italianistyka i filologia angielska. Na zwycięzców czekają zagraniczne pielgrzymki i atrakcyjne upominki rzeczowe.

Ponadto w etapie diecezjalnym wyróżnienia otrzymali: Daria Janusz, Karolina Dewiecka i Hanna Nowak.

W dniach 11-12 maja trzy najlepsze osoby z diecezji kaliskiej wezmą udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Organizatorem etapu diecezjalnego było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy