Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-25 16:53
Waldemar Wesołowski

Diecezjalny etap Konkursu Wiedzy Biblijnej

W Legnicy odbył się diecezjalny etap 21. Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez "Civitas Christiana".

"Siedmiu wspaniałych" z katechetami i komisją

Michał Fluder z Lubania, Mikołaj Wenecki ze Zgorzelca i Jarosław Szyc z Jeleniej Góry – to trzech finalistów diecezjalnego etapu 21. Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Na początku czerwca reprezentować będą naszą diecezję na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Niepokalanowie.

Do etapu diecezjalnego, który odbył się 25 kwietnia w Legnicy przystąpiło 46 uczniów szkół średnich z terenu diecezji legnickiej. Zostali oni wyłonieni podczas etapu szkolnego, który odbył się w marcu br. W tym roku młodzi bibliści zmierzyć się musieli z Księgą Daniela i Apokalipsą św. Jana.

Jak mówią zwycięzcy, tematyka nie była łatwa, bowiem są to dwie księgi pełne wizji prorockich, znaków, symboli. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z tym trudnym tematem. Po części pisemnej, jury wyłoniło 7 osób, które walczyły w części ustnej o finał. Dopiero po szóstym podejściu można było wyłonić zwycięzców. „Świadczy to o bardzo wysokim poziomie i doskonałym przygotowaniu młodzieży” – powiedział Andrzej Tomaszewski z Civitas Christiana.

Z pewnością w tak dobrym przygotowaniu młodzieży udział mieli katecheci, którzy przyjechali wraz ze swoimi uczniami i gorąco dopingowali ich podczas części pisemnej i ustnej.

Katechetka ze Zgorzelca Katarzyna Przytulska podkreśliła, że już 20 raz jej uczniowie biorą udział w tym konkursie, więc i tym razem nie mogło ich zabraknąć. „Przygotowania trwały już od roku, od momentu, kiedy poznaliśmy tematykę. Spotykaliśmy się po lekcjach na czytaniu tych ksiąg. Uczniowie nawzajem przepytywali się z przyswojonego materiału” – powiedział katechetka. „Najważniejsze dla mnie jest jednak to, by moi uczniowie spotkali się ze Słowem Bożym. To dla nich staje się okazją do spotkania z żywym Bogiem, Jego Słowo wkracza realnie w ich życie” – dodaje p. Katarzyna.

Okazuje się, że uczniowie biorący udział w konkursie, sami zaczynają dawać świadectwo swoim kolegom i koleżankom. „Widziałam moich uczniów, jak podczas przerw siedzieli np. na schodach z księgą Pisma św. Reakcje innych były różne, czasem uśmiech, jakiś żart, ale kiedy zorientowali się, że to na poważnie, podchodzili, zadawali pytania, zaczęły się tworzyć małe grupy dyskusyjne, to piękne i ważne” – dodaje katechetka.

Organizator etapu diecezjalnego Andrzej Tomaszewski podkreśla, że przez ten konkurs Stowarzyszenie chce propagować czytanie Słowa Bożego i jego znajomość wśród młodzieży, ale też i starszych. „Niestety, Słowo Boże jest przez nas – katolików często niedoceniane. Chodzi zatem o to, by żyć tym Słowem, by nim umacniać naszą wiarę” – dodaje p. Andrzej.

Jak podkreślają młodzi bibliści, zainteresowanie udziałem w konkursach wypływa z różnych motywów. Dla jednych jest to chęć zmierzenia swoich możliwości, dla innych okazja zdobycia nagrody, jednak w tym przypadku Biblii, wynika to z wiary i chęci jej pogłębiania, i rozumienia. Czynnikiem motywującym są bezsprzecznie katecheci, którzy pracowali z młodzieżą, często poza swoimi obowiązkami szkolnymi.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki, natomiast siedmiu półfinalistów i trzej finaliści nagrody książkowe i audiobooki.  

Ks. Waldemar Wesołowski  


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy