Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-24 07:23
RA

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego po raz osiemnasty tysiące związkowców należących do NSZZ „Solidarność” przybyły do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym na doroczną pielgrzymkę.

Przyświecało im hasło „Solidarność musi iść przed walką. Wówczas ludzkość może przetrwać” (22-23.04).

Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, 22 kwietnia, uczestnictwem w drodze krzyżowej alejkami licheńskiego Sanktuarium. Dziś odbyły się główne uroczystości. Od godzin rannych przed licheńską bazyliką gromadziły się tłumy związkowców, ich rodzin i przyjaciół, którzy przybyli do Lichenia, aby modlić się w intencji NSZZ „S”, naszej Ojczyzny oraz swoich własnych.

O godz. 11:15 w oratorium bł. ks. Jerzego Popiełuszko, znającym się w dolnej części licheńskiej bazyliki, ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium, poświęcił pamiątkową tablicę ufundowaną przez małopolski region NSZZ „Solidarność”.

Od godz. 11.30 poczty sztandarowe, które przybyły na pielgrzymkę, wchodziły do bazyliki i ustawiały się w świątyni wzdłuż naw bocznych. Było ich ponad 130.

W samo południe rozpoczęła się uroczysta suma przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ks. prałat Ludwik Kowalski, duszpasterz z bazyliki pw. św. Brygidy w Gdańsku. Kapłan do wiernych wygłosił także homilię. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium oraz ks. Józef Wysocki z parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu. Podczas procesji na wejście do ołtarza zostały wniesione relikwie bł. Jerzego Popiełuszko, które z racji pielgrzymki przywieziono do Lichenia ze wspomnianej gdańskiej bazyliki.

W homilii ksiądz prałat wspominał św. Jana Pawła II. Mówił, iż papież apelował o wzajemne wsparcie, o ludzką solidarność opartą na Bożej miłości.

- „Solidarność, o której mówił papież-Polak, która była tak bliska Jego sercu, nie jest walką przeciwko komuś. Jeśli jest – to o człowieczeństwo, o naszą godność. To miał na myśli Ojciec Święty, który mówił, że jeśli chcemy pokoju, musimy pamiętać o człowieku, o drugim, który niesie brzemię. Mamy pamiętać też o sobie samym bo jesteśmy także obarczeni ciężarami. Jeżeli chcemy pokoju – pamiętajmy o drugim człowieku” – mówił kaznodzieja.

Zwrócił uwagę na fakt, iż wszyscy ludzie tworzą „familia humana”, rodzinę ludzką, a solidarność, niczym spoiwo, powinno ją przeplatać i scalać.

- „Św. Jan Paweł II mówił o solidarności, jako o cnocie, o postawie moralnej, społecznej a także obowiązku moralnym każdego z nas. Jej urzeczywistnienie realizuje się poprzez działanie na rzecz dobra wspólnego. Człowiek nie powinien zamykać się w kręgu własnego „ja” lecz spełniać swoje powołanie i obowiązek służby wobec innych ludzi” – zaznaczył kapłan.

W licheńskiej pielgrzymce uczestniczył pan Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jak wyjaśnił, pielgrzymka ma charakter dziękczynno-błagalny:

- „Mamy za co dziękować, mamy za co przepraszać i mamy o co prosić. Cały związek „Solidarność” przyjeżdża do Lichenia, aby prosić Matkę Bożą o to, aby w Polsce było normalnie. Bo to, co się dzieje w tej chwili, normalne nie jest. Był czas kiedy wydawało się, że Polska będzie wyglądała pięknie, a później niestety wszystko się rozsypało, przewartościowało i poszło w złym kierunku. Zamiast jedności i solidarności, w Polsce mamy podziały, rozwarstwienie, których być nie powinno. W kontekście wydarzeń, jakie aktualnie dzieją się w Europie i na świecie, Polska musi być solidarna i zjednoczona” – powiedział działacz NSZZ „Solidarność”.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik bł. Jerzego Popiełuszko oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Po odśpiewaniu hymny państwowego delegacje z poszczególnych regionów złożyły kwiaty. Na zakończenie wspólnej modlitwy ks. Wiktor Gumienny MIC udzielił zebranym błogosławieństwa oraz zaprosił do uczestnictwa w obchodach 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, które odbędą się w sierpniu br.

Pielgrzymkę uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie.

Licheń Stary, 23 kwietnia 2017 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy