Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-23 18:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Praga: Marsz dla Życia i Rodziny

W Pradze odbył się wczoraj krajowy Marsz dla Życia i Rodziny. Ulicami czeskiej stolicy przeszedł już po raz siedemnasty.

Autor/źródło: pixabay.com

Pomimo niesprzyjającej pogody w Marszu dla Życia i Rodziny wzięło udział co najmniej 5 tys. ludzi. „W każdym razie byliśmy w stanie zapełnić całe Václavské náměstí” – stwierdził biorący udział w Marszu kard. Dominik Duka. Obok niego patronat nad tym wydarzeniem objął również prezydent Miloš Zeman oraz wicepremier Pavel Bělobrádek.

Czescy obrońcy życia dążą oczywiście do prawnego zakazu zabijania nienarodzonych. Wiedzą jednak, że dziś szanse na to są minimalne. Dlatego do obrony życia podchodzą pragmatycznie i od wielu już lat zabiegają o zmniejszenie liczby aborcji, między innymi poprzez pomoc kobietom w ciąży. „Aby żadna z nich nie pozostała z tym sama” – to hasło, które towarzyszy różnym inicjatywom czeskiego Ruchu Obrony Życia.

W tym roku uczestnicy Marszu dla Życia postawili w centrum uwagi rodzinę. Okazuje się bowiem, że w Czechach ofiarami aborcji pada najczęściej trzecie, nieplanowane dziecko. Dziś jedyną pomocą, jaką w takiej sytuacji oferuje rodzinom państwo jest aborcja – zauważa Zdeňka Rybová wiceprezes Ruchu Obrony Życia. Stąd apel do rządu o stałe wsparcie dla rodzin, nie tylko najbiedniejszych czy niepełnych, aby rodzice ze względów ekonomicznych czy socjalnych nie podejmowali decyzji, której przez całe życie potem żałują. Z doświadczenia pracowników poradni dla kobiet w ciąży wynika, że aborcja rzadko jest dobrowolną decyzją matki. Najczęściej jest do tego zmuszona okolicznościami, na przykład brakiem zainteresowania ze strony ojca czy obawami o przyszłość. Aby im pomóc wystarczy niekiedy godzina rozmowy – dodaje Rybová.

W ubiegłym roku w Czechach zabito 20300 nienarodzonych dzieci. Liczba aborcji jednak stale spada, i to radyklanie. W 1990 r. było ich pięć razy więcej.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-23 15:25:50
miniaturka

Gliwice: Msza św. w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach - Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, biskup gliwicki Jan Kopiec przewodniczył uroczystej Mszy św.
2017-04-23 15:32:31
miniaturka

Bp Buzun: trzeba społecznego wołania o Boże Miłosierdzie

- My wołamy o Boże Miłosierdzie dla siebie, o swoją przemianę, ale trzeba też społecznego wołania o Boże Miłosierdzie, o nawrócenie narodu – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu
2017-04-23 15:41:55
miniaturka

Łagiewniki: 200 tys. pielgrzymów na święcie Bożego Miłosierdzia

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do łagiewnickiego sanktuarium ciągle przybywają pielgrzymi. Według szacunkowych danych, w czasie Święta Bożego Miłosierdzia spodziewanych jest około 150-200 tysięcy pielgrzymów.
2017-04-23 18:34:44
miniaturka

Prymasi Europy w Gnieźnie: nie przezwyciężymy wielorakiego kryzysu, jeśli nie uklękniemy

Na Mszy św. sprawowanej w Gnieźnie z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce odczytane zostało wspólne przesłanie prymasów Europy.
2017-04-24 06:37:04
miniaturka

Święto Miłosierdzia Bożego u św. Rocha w Mikstacie- otwarcie sezonu motocyklowego

" Jest taka mała krzywa, która prostuje wiele rzeczy- to radość, która wypływa z naszych serc" - powiedział podczas Mszy św. na otwarcie sezonu motocyklowego do zebranych w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie ks. Marcin Nowicki.
2017-04-24 07:24:46
miniaturka

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego po raz osiemnasty tysiące związkowców należących do NSZZ „Solidarność” przybyły do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym na doroczną pielgrzymkę.