Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-23 17:50
S. Zielińska / KAI

Łagiewniki: 200 tys. pielgrzymów na święcie Bożego Miłosierdzia

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do łagiewnickiego sanktuarium ciągle przybywają pielgrzymi. Według szacunkowych danych, w czasie Święta Bożego Miłosierdzia spodziewanych jest około 150-200 tysięcy pielgrzymów.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

– Miłosierdzie Boże i to święto są nieodłączną częścią Krakowa - mówi Karolina, uczennica jednego z krakowskich liceów. Czym jest dla mnie? Radością, bo za każdym razem, gdy zrobię coś głupiego, to Bóg patrzy na mnie i mówi "i tak ci wybaczam". To dla mnie jest najważniejsze - podkreślała w rozmowie z KAI. Dodała, że przyszła tutaj modlić się w intencji kolegów i koleżanek, które w tym roku przystąpią do egzaminu dojrzałości.

Jak co roku, także i tym razem obecni są wolontariusze fundacji Pro - Prawo do Życia: – Jesteśmy tutaj, bo chcemy ukazywać prawdę o aborcji. To smutne, ale wiele osób, które uważa się za katolików, popiera aborcję - mówi Diana Dobrzańska. - Mamy nadzieję, że to wynika po prostu z niewiedzy. Dlatego jesteśmy tutaj i jesteśmy gotowi na rozmowę, na pytania, na dyskusję - dodaje.

Maria Borek pochodzi z okolic Dąbrowy Tarnowskiej. O swoich powodach pielgrzymowania do Łagiewnik opowiada: "Byłam prowadzona przez św. Faustynę do mojego nawrócenia. Dużo jej zawdzięczam. To bardzo ważny dzień dla wszystkich, którzy chcą poznać miłosierdzie Jezusa. Moja historia jest dosyć długa i trudna, ale najprościej mówiąc, miałam pewne trudności w wierze. Jakoś się złożyło, że przeczytałam „Dzienniczek”, przynajmniej trzy razy. Polecam wszystkim jego lekturę. To książka dla tych, którzy szukają odpowiedzi na to, czym jest miłosierdzie.

Zapytana o ulubiony fragment, pani Maria wskazała na te, które mówią o sakramencie pokuty i pojednania: "Faustyna pięknie opisuje, czym jest spowiedź. Te słowa powinni przeczytać wszyscy, zarówno kapłani jak i świeccy. Na spowiedź świętą trzeba mieć czas, trzeba się dobrze do niej przygotować".

Anna i Piotr Żebrowscy przyszli z córką Kasią: "Bóg jest nam bliski. Jest to wielkie święto, wielka uroczystość i po prostu chcemy mieć w niej udział - mówili Żebrowscy. – Dla Kasi, choć jest niepełnosprawna, Pan Bóg jest szczególnie bliski. Choć ona nic nie powie, to my to wiemy - dodała Anna. – Każdy szuka ciepłego, miłosiernego Boga. Tutaj można Go znaleźć. Najważniejsze jest dla mnie to, że Bóg wybaczy mi wszystko. On jest dla mnie bardziej łaskawy niż ja dla siebie samej - powiedziała Anna. — Ale miłosierdzie to nie tylko kwestia przebaczania win, ale też podejścia do drugiego człowieka. Sami powinniśmy być miłosierni w stosunku do innych" - podsumował Piotr.

Święto Bożego Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkiej Nocy.

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, 17 sierpnia 2002 roku, zawierzył w tym miejscu cały świat Bożemu Miłosierdziu. Słowa aktu zawierzenia są umieszczone na jednej ze ścian wewnątrz bazyliki i są powtarzane podczas każdej Mszy Świętej odprawianej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

kana / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-23 13:41:17
miniaturka

Warszawa: konsekracja kościoła, w którym Helena Kowalska rozpoczęła życie zakonne

Potwornie podzielony świat bardzo potrzebuje świadków miłości miłosiernej Chrystusa – mówił dziś w Warszawie bp Rafał Markowski. Dokonał on konsekracji kościoła parafialnego Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej.
2017-04-23 15:25:50
miniaturka

Gliwice: Msza św. w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach - Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, biskup gliwicki Jan Kopiec przewodniczył uroczystej Mszy św.
2017-04-23 15:32:31
miniaturka

Bp Buzun: trzeba społecznego wołania o Boże Miłosierdzie

- My wołamy o Boże Miłosierdzie dla siebie, o swoją przemianę, ale trzeba też społecznego wołania o Boże Miłosierdzie, o nawrócenie narodu – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu
2017-04-23 18:11:50
miniaturka

Praga: Marsz dla Życia i Rodziny

W Pradze odbył się wczoraj krajowy Marsz dla Życia i Rodziny. Ulicami czeskiej stolicy przeszedł już po raz siedemnasty.
2017-04-23 18:34:44
miniaturka

Prymasi Europy w Gnieźnie: nie przezwyciężymy wielorakiego kryzysu, jeśli nie uklękniemy

Na Mszy św. sprawowanej w Gnieźnie z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce odczytane zostało wspólne przesłanie prymasów Europy.
2017-04-24 06:37:04
miniaturka

Święto Miłosierdzia Bożego u św. Rocha w Mikstacie- otwarcie sezonu motocyklowego

" Jest taka mała krzywa, która prostuje wiele rzeczy- to radość, która wypływa z naszych serc" - powiedział podczas Mszy św. na otwarcie sezonu motocyklowego do zebranych w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie ks. Marcin Nowicki.