Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-23 15:17
S. Zielińska

Gliwice: Msza św. w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Dziś, w Niedzielę Miłosierdzia w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach - Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, biskup gliwicki Jan Kopiec przewodniczył uroczystej Mszy św.

Autor/źródło: xbk

Podczas sprawowanej Eucharystii biskup Jan Kopiec wygłosił homilię. Na uroczystościach zgromadzili się wszyscy księża proboszczowie dekanatu Gliwice. 

W swojej homilii bp Kopiec podkreślił, że wszystko, co Bóg czyni dla nas, jest znakiem Jego zawsze uprzedzającej miłości. Wskazał także, że miłosierdzie jest cechą Boga, dzięki której możemy mieć śmiały przystęp do Niego, a nasze życie może mieć sens i przynosić dobre owoce, mimo wszystkich naszych słabości.

Biskup Kopiec zachęcił, aby rozwijać w sobie postawę miłosierdzia w praktyczny sposób, m.in. troszcząc się o potrzebujących, mając otwarte oczy i serce. Wskazał na różne aspekty miłosierdzia, także na służbę, jaką jest stanowienie sprawiedliwego prawa. 

Hierarcha nawiązał również do słów dzisiejszej ewangelii, rozważając wagę doświadczenia przez Tomasza miłosierdzia Chrystusa. Jezus okazał swojemu uczniowi cierpliwość i wielkie miłosierdzie, a jednocześnie wypowiedział słowa: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

Odnosząc się do miejsca sprawowania Eucharystii biskup gliwicki powiedział: „To też jest praktyczny wymiar, że w tym tutaj Sanktuarium Diecezjalnym, zależy nam bardzo mocno, by ta tajemnica dobrego Boga była ujawniana, głoszona i doświadczana. W tytule Maryi czczonej jako Nieustająca Pomoc zawiera się przecież definicja miłosierdzia. Matka, która staje przy nas i gotowa jest zawsze, bez przerwy nam pomagać.”

Bp Kopiec wskazał także, że: „nie ma innej drogi budowania świata szczęśliwego i sprawiedliwego, jak wzajemne obdarowywanie się postawą miłosierdzia”.


Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach liczy 7.500 wiernych. Obecnie jej proboszczem jest o. Piotr Świerczok CSsR (ust 30.06.2002 r.) .

Historia kościoła sięga ok. 1515 roku, gdy w miejsce otaczanego czcią i nabożeństwem drewnianego krzyża został wybudowany kościół pw. Krzyża Świętego. Pierwsza wzmianka o cudownym krzyżu, który stał w Gliwicach na przedmieściach Raciborskich pochodzi z 1409 roku.  W roku 1612 duszpasterstwo przy kościele objęli ojcowie reformaci z Krakowa dla których został wybudowany drewniany klasztor. Murowany kościół i klasztor wybudowano w 1623 r. 

Kościół został poświęcony w 1673 roku przez biskupa sufragana wrocławskiego Karola Neandera.

W 1810 r. na skutek dekretu sekularyzacyjnego tutejszy konwent rozwiązano, a budynki znacjonalizowano. W budynkach klasztornych w 1814 r. urządzono królewskie gimnazjum, a świątynia stała się kościołem gimnazjalnym i garnizonowym.

W 1921 r. kościół oddano niemieckim ojcom redemptorystom, którzy go rozbudowali. Kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy umieszczono w kościele w roku 1923.

W 1945 roku kościół i klasztor przejęli polscy redemptoryści.

Pierwszą w Polsce Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiono 23 stycznia 1951 r.

Parafia Podwyższenia Krzyża świętego została erygowana 8 grudnia 1980 r. Wcześniej funkcjonowała ona jako lokalia, erygowana przez kard. Adolfa Bertrama w 1941 r.

Kopia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 22 czerwca 2014 r. ukoronowana została koronami papieskimi.

27 czerwca 2015 r. biskup gliwicki Jan Kopiec ustanowił kościół Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-23 13:09:29
miniaturka

Katowice: obchody patronalnego święta Caritas

Niedziela Bożego Miłosierdzia to patronalne święto Caritas. Dzień wcześniej, w sobotę w południe w katedrze katowickiej wraz z pracownikami, podopiecznymi oraz wolontariuszami modlił się bp Marek Szkudło.
2017-04-23 13:21:07
miniaturka

Papież na Regina Caeli o Niedzieli Miłosierdzia

Ustanawiając przypadającą dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego św. Jan Paweł II kierował się natchnieniem Ducha Świętego – stwierdził Papież w rozważaniu przed południową modlitwą Regina Caeli.
2017-04-23 13:41:17
miniaturka

Warszawa: konsekracja kościoła, w którym Helena Kowalska rozpoczęła życie zakonne

Potwornie podzielony świat bardzo potrzebuje świadków miłości miłosiernej Chrystusa – mówił dziś w Warszawie bp Rafał Markowski. Dokonał on konsekracji kościoła parafialnego Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej.
2017-04-23 15:32:31
miniaturka

Bp Buzun: trzeba społecznego wołania o Boże Miłosierdzie

- My wołamy o Boże Miłosierdzie dla siebie, o swoją przemianę, ale trzeba też społecznego wołania o Boże Miłosierdzie, o nawrócenie narodu – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu
2017-04-23 15:41:55
miniaturka

Łagiewniki: 200 tys. pielgrzymów na święcie Bożego Miłosierdzia

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do łagiewnickiego sanktuarium ciągle przybywają pielgrzymi. Według szacunkowych danych, w czasie Święta Bożego Miłosierdzia spodziewanych jest około 150-200 tysięcy pielgrzymów.
2017-04-23 18:11:50
miniaturka

Praga: Marsz dla Życia i Rodziny

W Pradze odbył się wczoraj krajowy Marsz dla Życia i Rodziny. Ulicami czeskiej stolicy przeszedł już po raz siedemnasty.