Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-22 08:01
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Watykan w Radzie Bezpieczeństwa: ludobójstwo na Bliskim Wschodzie

Stały watykański obserwator przy ONZ w Nowym Jorku na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa o sytuacji bliskowschodniej z uwzględnieniem kwestii palestyńskiej, przypomniał akty barbarzyńskie dokonane niedawno w Syrii i Egipcie.

Autor/źródło: Heidi Green /commons.wikimedia.org

Barbarzyńskie akty, takie jak niedawne użycie w Syrii broni chemicznej czy ataki na koptyjskie kościoły w Niedzielę Palmową w Egipcie, przypomniał stały watykański obserwator przy ONZ w Nowym Jorku na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa o sytuacji bliskowschodniej z uwzględnieniem kwestii palestyńskiej. Przemawiając tam 20 kwietnia złożył w imieniu swojej delegacji kondolencje rodzinom ofiar, zapewniając je o modlitwie.

„Stolica Apostolska jest głęboko zaniepokojona tym, co dzieje się obecnie na Bliskim Wschodzie” – powiedział jej przedstawiciel w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abp Bernardito Auza przypomniał, że „Liban z heroizmem dźwiga ciężar, jakim jest goszczenie milionów uchodźców z sąsiednich krajów i terytoriów w stanie konfliktu”. Ponadto jego stabilizacji zagrażają zbrojne ugrupowania. Są tam one nadal czynne mimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa nakazujących ich rozbrojenie. A podobne grupy, nieraz terrorystyczne, działają w sąsiednich krajach.

Mówiąc o Ziemi Świętej papieski dyplomata przypomniał, że od 1947 r. Watykan stale popiera tam rozwiązanie w formie dwóch pokojowo współistniejących państw – izraelskiego i palestyńskiego. Mogą do tego doprowadzić jedynie negocjacje, dla których nie ma żadnej innej alternatywy. Trzeba mieć odwagę do wzajemnych ustępstw. Papież zapewnia o modlitwie i stałej trosce o uzdrowienie głębokich ran dzielących obie strony konfliktu, które jednostronne decyzje czy akty przemocy mogą jedynie pogłębić – przypomniał abp Auza.

Watykański przedstawiciel w ONZ wskazał, że mieszanie motywacji religijnych z ideologią przyczynia się w regionie bliskowschodnim do rozlewu krwi. „Niewyobrażalnych aktów barbarzyńskich dokonuje się z powołaniem na Boga czy religię” – powiedział abp Auza, zwracając uwagę na atakowanie przez ekstremistów mniejszości etnicznych i religijnych od tysiącleci tam obecnych oraz niszczenie ich dziedzictwa kulturowego. Stolica Apostolska wzywa społeczność międzynarodową do nie zapominania o nich i ochrony ich przed ludobójstwem. Wzywa też zwierzchników religijnych do potępiania terroryzmu i nietolerowania użycia religii jako pretekstu do działań przeciw godności i prawom człowieka, zwłaszcza do życia i do wolności religijnej. Ponadto przestrzega przed sprzedażą w rejony objęte konfliktem broni, często używa się potem przeciw szkołom, szpitalom czy innym infrastrukturom cywilnym.

Kończąc swe wystąpienie na forum Rady Bezpieczeństwa abp Auza przypomniał modlitwę Papieża po niedawnych atakach w Egipcie i Syrii: „Niech Pan nawróci serca ludzi, którzy sieją terror, przemoc i śmierć”. Ponadto dodał, że podczas planowanej na 28 i 29 kwietnia wizyty w Egipcie Franciszek „podkreśli raz jeszcze, iż nie ma większego antidotum na przemoc i nienawiść, jak dialog i spotkanie”.

ak/ rv


Zdjęcie: Archbishop Bernardito C. Auza autor: Heidi Green, opublikowano na licencji: CC BY-SA 4.0


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-21 17:11:00
miniaturka

Abp Pizzaballa do prezydenta Izraela: chrześcijanie tu potrzebni

„Ważne jest zachować i zagwarantować obecność Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie, bo bez nich to miasto straciłoby swój uniwersalny charakter” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, przyjmując prezydenta Izraela.
2017-04-21 18:18:08
miniaturka

Włochy: bp Todisco prosi o dymisję, aby wyjechać na misje

71-letni ordynariusz diecezji Melfi - Rapolla - Venosa na południu Włoch poinformował o swojej wcześniejszej, niż przewiduje Kodeks Prawa Kanonicznego, rezygnacji z pełnionej funkcji.
2017-04-21 18:39:09
miniaturka

Warszawa: premiera misterium „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”

Teatr Oratorium im. św. Jana Bosko zaprasza na misterium rezurekcyjne w reżyserii Mateusza Olszewskiego.
2017-04-22 08:34:21
miniaturka

Bracia z Taizé wybierają się do Egiptu

Wspólnota z Taizé zapowiada planowaną na koniec września pielgrzymkę zaufania młodych do Egiptu, która ma być znakiem solidarności z chrześcijanami w tym kraju.
2017-04-22 08:49:13
miniaturka

OECD: katolicka etyka owocuje wyższym poziomem zadowolenia młodych

Szef sztabu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Gabriela Ramos oceniła pozytywnie wpływ etyki katolickiej na młodzież.
2017-04-22 13:02:22
miniaturka

Warszawa: trwają zapisy na rekolekcje „Jezus na stadionie”

Trwają zapisy na piątą edycję rekolekcji charyzmatycznych „Jezus na stadionie”, które 1 lipca odbędą się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Do udziału w wydarzeniu zachęca abp Henryk Hoser.