Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-20 21:04
Ewa Kotowska-Rasiak

Spektakl w wykonaniu osadzonych w Ostrzeszowie

Na deskach Kinoteatru „Piast” w Ostrzeszowie 11 osadzonych Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim wystawiło spektakl pt. „Za pięć godzin zobaczę Jezusa”. Reżyserem przedstawienia jest porucznik Milena Garcarek, wychowawca osadzonych.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Spektakl obejrzał biskup kaliski Edward Janiak, który podziękował aktorom i reżyserowi. - Byliśmy świadkami wzruszającego spektaklu, zwłaszcza, że dzieje się to w okresie wielkanocnym, kiedy przeżywaliśmy tajemnicę śmierci Chrystusa na krzyżu i odkupienia. Pierwszy z odkupienia skorzystał dobry łotr, który uznał zło i poprosił Chrystusa o przebaczenie. To on przed Matką Najświętszą został wzięty do nieba. Sprawiedliwości na tym świecie nie ma, chociaż my jej szukamy, ale musimy wiedzieć, że tylko Bóg jest sprawiedliwy – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej. Wskazał, że w najbliższą niedzielę Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia ustanowione przez Jana Pawła II.

Dodał, że Pan Bóg posłużył się s. Faustyną Kowalską, którą papież w 2000 r. wyniósł do chwały ołtarzy. - Pan Bóg potrafi posłużyć się człowiekiem, aby wypełnić swoją wolę. Tajemnica miłosierdzia jest przeogromna, a my ją wypraszamy dla nas i całego świata. Mamy nadzieję, że w Polsce dzięki łasce Bożej i Matce Najświętszej zwyciężą wartości chrześcijańskie – mówił bp Janiak. Organizatorem spektaklu był ks. Piotr Kowalek, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie.

Premiera spektaklu odbyła się we wrześniu 2016 r. w Kaliszu. Oprócz osadzonych wystąpił wówczas ich kapelan ks. Jarosław Kołodziejczak. Obecny spektakl został pokazany w zupełnie innym składzie osobowym. – Tym razem we wszystkie role wcieli się osadzeni. Nad przygotowaniem przedstawienia pracowaliśmy ok. trzech miesięcy. Scenariusz powstał na podstawie „Zapisków więziennych” Jacques’a Fescha, który został skazany na śmierć za zabójstwo policjanta. Opracowany scenariusz do tego spektaklu otrzymaliśmy od alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, który trochę przerobiliśmy – powiedziała reżyser por. Milena Garcarek.

Grupa teatralna „Epizod” złożona z osadzonych Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim w najbliższy poniedziałek, 24 kwietnia, wystawi spektakl w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu. – Zostaliśmy zaproszeni na ten przegląd jako jeden z dwunastu teatrów z jednostek penitencjarnych z całej Polski – dodała Milena Garcarek.

Już w maju będzie można zobaczyć kolejny spektakl w wykonaniu osadzonych. Tym razem będzie to sztuka o św. Bracie Albercie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy