Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-20 14:12
S. Zielińska / BP KEP

Obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce

Nieszporami o św. Wojciechu w najbliższą sobotę rozpoczną się w Gnieźnie uroczystości inauguracyjne 600-lecia prymasostwa w Polsce. Oprócz wielu polskich biskupów wezmą w nich udział prymasi z całej Europy.

Obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce połączone z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski rozpoczną się 22 kwietnia wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej.

Pierwszym Nieszporom o św. Wojciechu przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi abp. Jan Pawłowski z Rzymu. Po nabożeństwie, z katedry wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika. Przejdzie ona do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

W niedzielę, 23 kwietnia, relikwie św. Wojciecha przeniesione zostaną procesyjnie na plac przed katedrą, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp. Wojciech Polak, a homilię wygłosi arcybiskup praski i prymas Czech kard. Dominik Duka. Przed Eucharystią abp Wojciech Polak odsłoni i poświęci tablicę upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski – Mikołaja herbu Trąby, który tytuł otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Tablica umieszczona zostanie przy Drzwiach Gnieźnieńskich.

Uroczystości zakończą się w niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej drugimi Nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Po nabożeństwie Prymas Polski udzieli tradycyjnie błogosławieństwa dzieciom. Uroczystości transmitować będzie Radio Maryja, a niedzielną sumę także TVP Polonia. Transmisje jak co roku przeprowadzi także Radio Plus Gniezno.

Obchodom liturgicznym towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze kulturalnym, które odbywać się będą do kwietnia 2018 roku.

Program uroczystości znajduje się na stronie: www.prymaspolski.pl/600-lecie-prymasostwa-program


www.prymaspolski/BPKEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-20 12:27:39
miniaturka

W niedzielę konsekracja kościoła, z którym była związana św. Faustyna Kowalska

W Niedzielę Miłosierdzia kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy świętej o godz. 11.00 dokona konsekracji kościoła Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie.
2017-04-20 12:57:00
miniaturka

Pakistan: chrześcijanie i muzułmanie razem w kampanii dla pokoju

W Pakistanie trwa międzywyznaniowa kampania „Oliwka dla pokoju”. Inicjatywa rozpoczęła się już w Wielkim Poście, ale trwa nadal przez cały okres wielkanocny.
2017-04-20 13:47:45
miniaturka

Dwa obiekty sakralne wśród laureatów konkursu „Zabytek Zadbany”

Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku oraz kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie to dwa obiekty sakralne, które znalazły się wśród laureatów tegorocznego konkursu „Zabytek Zadbany”.
2017-04-20 14:33:13
miniaturka

Ameryka Łacińska: powstaje Sieć Wołania mająca wspomóc migrantów

Nowy organ poświęcony duszpasterstwu oraz wsparciu migrantów powstał w Ameryce Łacińskiej. Tzw. „Sieć Wołania” prowadzi do wzajemnego powiązania dotychczasowych wysiłków różnych Kościołów rejonu na polu tej posługi.
2017-04-20 14:53:38
miniaturka

Ks. Samir przed papieską podróżą do Egiptu: pomóc w reformie islamu

W Egipcie rzecznikiem przemian i rewolucji w islamie jest prezydent As-Sisi. - mówił w wywiadzie dla czasopisma National Catholic Register ks. Samir Khalil Samir SJ, egipski islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.
2017-04-20 15:09:02
miniaturka

Radom: warsztaty komunikacji i autoprezentacji dla księży

Warsztaty asertywnej komunikacji "Jak rozmawiać?" dla księży i diakonów odbyły się w Międzynarodowym Centrum Wolontariatu w Radomiu.