Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-20 10:02
S. Zielińska / KAI

Abp Hoser: stajemy się chrześcijanami, kiedy spotykamy Chrystusa

Chrześcijanami stajemy się wówczas, kiedy spotkaliśmy Zmartwychwstałego Chrystusa, z którym mamy codzienny, żywy i bezpośredni kontakt - mówił abp Hoser na Mszy św., w czasie której udzielał sakramentu bierzmowania.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl, licencja: CC BY

Biskup warszawsko-praski przewodniczył w środę wieczorem Mszy św. w parafii św. Ojca Pio na stołecznym Gocławiu, w czasie której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii abp Hoser podkreślił, że bez osobistej relacji ze Zmartwychwstałym Panem nie ma mowy o autentycznym chrześcijaństwie. - Nie wystarczy myśleć o Panu Bogu, czy być przekonanym, że On istnieje. Nie wystarczy również znać katechizm, przykazania czy niektóre modlitwy. Chrześcijanami stajemy się wówczas, kiedy spotkaliśmy Zmartwychwstałego Chrystusa, z którym mamy codzienny, żywy i bezpośredni kontakt, podobnie jak rozmawia się na sypie czy na Facebooku - powiedział hierarcha. Przywołał przykład apostołów i podkreślił, że Bóg zawsze pozwala się znaleźć tym, którzy Go szukają.

Zachęcił też młodzież, by dała się prowadzić Duchowi Świętemu. - Bóg nie tylko udziela nam swoich darów oświecając umysł i uzdalniając do konkretnego działania, ale również nas prowadzi. - Jezus jest obecny w wydarzeniach naszego życia, w okolicznościach przez które nas przeprowadza i prawdziwe chrześcijaństwo polega na tym dać się Mu prowadzić - tłumaczył abp Hoser.

Zachęcając do współpracy z Bożą łaską duchowny jako wzór życia chrześcijańskiego wskazał na Jezusa Chrystusa. - Jego życie było ofiarą dla innych stąd również i nasze powinno być darem dla innych - podkreślił abp Hoser.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że jeśli człowiek żyje, pracujemy dla nich, jeśli stara się ich uszczęśliwiać wówczas sam staje się szczęśliwszy. - Jeśli natomiast wszystko zgarniamy tylko dla siebie, wtedy jesteśmy smutni i depresyjni. Okazuje się bowiem, że zawsze jest nam za mało - stwierdził kaznodzieja.

Do sakramentu bierzmowania młodzież przygotowywała się przez dwa lata.

mag / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-20 08:40:44
miniaturka

Moskwa: Cyryl w obronie prześladowanych chrześcijan Azji i Afryki

Patriarcha Cyryl, występując w domu przyjęć rosyjskiego MSZ, podziękował władzom za interwencję w obronie chrześcijan syryjskich.
2017-04-20 09:07:34
miniaturka

Nepal: podpalono katolicką katedrę

W Katmandu, stołecznym mieście Nepalu, podpalono katolicką katedrę. Spłonęła zachodnia część świątyni oraz plebania.
2017-04-20 09:39:43
miniaturka

Egipt: atak na punkt kontrolny przy klasztorze św. Katarzyny

Tzw. Państwo Islamskie potwierdziło, że jest odpowiedzialne za atak na punkt kontrolny oddalony 800 metrów od monasteru św. Katarzyny w Egipcie na Południowym Synaju. W czasie strzelaniny zginął jeden z egipskich żołnierzy, a czterej inni zostali ranni.
2017-04-20 10:36:42
miniaturka

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk: Chrześcijaństwo i Miłosierdzie idą razem

Chrześcijaństwo i Miłosierdzie idą razem – mówi w rozmowie z KAI kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w którym odbywać się będą główne uroczystości Niedzieli Miłosierdzia.
2017-04-20 11:10:52
miniaturka

15. rocznica ingresu abp. Gądeckiego do katedry poznańskiej

W czwartek 20 kwietnia przypada 15. rocznica ingresu abp Stanisława Gądeckiego do katedry poznańskiej. Metropolita poznański będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. odprawionej z tej okazji.
2017-04-20 11:52:03
miniaturka

Konferencja z okazji 90. urodzin papieża seniora Benedykta XVI - relacja

– Wartością jest państwo oparte na wartościach – podkreślali uczestnicy konferencji nt. koncepcji państwa w perspektywie nauczania J. Ratzingera/ Benedykta XVI.