Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-19 13:23
S. Zielińska / KAI

Warszawa: uroczystości pogrzebowe abp. Jeremiasza

Święci ludzie odchodzą w okresie wielkanocnym - powiedział abp Sawa, prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski w środę podczas uroczystości pogrzebowych abp. Jeremiasza.

Autor/źródło: pixabay.com

Wybitny duszpasterz, naukowiec i ekumenista zmarł 17 kwietnia, w drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, po wieloletnich zmaganiach z chorobą nowotworową.

Metropolita Sawa podkreślił, że abp Jeremiasz realizował swoje ziemskie życie z zaufaniem służąc Bogu, również w czasie wielkiego cierpienia i zmagania się z chorobą. - To, co jest w naszym życiu bolesne, powinniśmy oddać Synowi Bożemu wiszącemu na krzyżu - zaznaczył zwierzchnik polskiego prawosławia. Dodał, że tak właśnie robił zmarły prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

Wśród zasług abp. Jeremiasza, abp Sawa wymienił umiejętność budowania wokół siebie "świątyni dusz ludzkich". - Mówiliśmy o nim "Nasz władyka". To było serdeczne określenie, a zarazem najwyższe wyróżnienie (...). Święci ludzie odchodzą w okresie Wielkanocnym - stwierdził duchowny, zaznaczając, że cechami charakteryzującymi prawosławnego arcybiskupa była wielka wiara, skromność i szacunek dla drugiego człowieka.

Metropolita Sawa podkreślił, że każda osoba wierząca powinna naśladować Chrystusa, który wołał: „Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”. - Tak trzeba realizować Bożą wolę, tak żył abp Jeremiasz - podsumował.

Podczas uroczystości pogrzebowych głos zabrał również abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, który podkreślił, że zmarły był człowiekiem dialogu, intelektualistą i erudytą, który potrafił dostrzegać to, co dobre w drugim człowieku.

Duchowny dodał, że abp. Jeremiasz zawsze obnażał kłamstwo, obłudę i absurdy, ponieważ w sprawach dotyczących zbawienia był zdecydowany i radykalny. - Zawsze dawał świadectwo, że wiara, nauka i rozum mogą działać wspólnie - powiedział abp Abel.

W uroczystości uczestniczyli zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec - przewodniczący PRE, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, bp Grzegorz Ryś - krakowski biskup pomocniczy, bp Krzysztof Nitkiewicz - przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i bp Michał Janocha - warszawski biskup pomocniczy.

Ciało Zmarłego spocznie na cmentarzu wolskim.

Abp Jeremiasz (Jan Anchimiuk) urodził się 3 października 1943 r. w Odrynkach na Białostocczyźnie. Był biskupem diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W latach 1996–2002 i 2008–2012 rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej (w latach 2001–2016).

Jako biskup wrocławski i szczeciński przyczynił się do wzniesienia na terytorium diecezji kilku nowych obiektów sakralnych. Współtworzył Bractwo Młodzieży Prawosławnej.

Abp Jeremiasz od lat był bardzo zaangażowany w ruch ekumeniczny, stając się jednym z jego głównych animatorów w Polsce. W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Od 2001 r. współprzewodniczył także Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Z ramienia Kościoła Prawosławnego wchodził w skład Komitetu Krajowego Towarzystwa Biblijnego w Polsce, gdzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. Uczestniczył także w organizacji i był wielokrotnym gościem Zjazdów Gnieźnieńskich.

Abp Jeremiasz uczestniczył w licznych międzynarodowych spotkaniach i konferencjach ekumenicznych – Konferencji Kościołów Europejskich a także w Zgromadzeniach Ogólnych Światowej Rady Kościołów. W latach 1975-91 zasiadał w Komitecie Naczelnym Światowej Rady Kościołów.

Zmarł 17 kwietnia 2017 r. w drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, we Wrocławiu po zmaganiach z wieloletnią chorobą nowotworową.

ar, mp / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-19 11:51:23
miniaturka

Przewodniczący KEP: prawo nie jest jedynie umownym zbiorem zasad

W Sekretariacie KEP w Warszawie trwa konferencja o koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI. Abp Stanisław Gądecki, w swoim wystąpieniu na jej rozpoczęcie wskazał m.in. na ważny problem, jakim jest właściwe rozpoznanie prawa.
2017-04-19 12:32:44
miniaturka

Częstochowa: 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

Forma mszy i jej różnorodne odsłony od klasycznej gregoriańskiej po „Missa pro pace” Feliksa Nowowiejskiego - to główny motyw tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który rozpocznie się 30 kwietnia w Częstochowie.
2017-04-19 12:55:34
miniaturka

Abp Sako: wesprzeć chrześcijan i zagwarantować im ich prawa

W wielkanocnym liście pasterskim, abp Louis Raphael I Sako wezwał do wsparcia irackich chrześcijan oraz przypomniał ich cierpienia, będące wynikiem „rasizmu i niesprawiedliwych decyzji politycznych” oraz ataków ze strony terrorystów.
2017-04-19 14:18:30
miniaturka

Egipt: naród godnie reaguje na zamachy

Ekstremiści islamscy, uderzając w egipskich chrześcijan, „chcą stworzyć podział i nienawiść między różnymi grupami w społeczeństwie, ale to im się raczej nie uda” - mówi w wywiadzie dla Radia Watykańskiego pracujący w Kairze ks. Oliver Borg.
2017-04-19 15:09:39
miniaturka

Papież na audiencji: Chrystus zmartwychwstały naszą nadzieją

W katechezie w środę Oktawy Wielkanocy Papież wskazał, że zmartwychwstały Chrystus jest naszą nadzieją.
2017-04-19 15:37:26
miniaturka

„Być dobrym jak chleb” – święto młodych w Gnieźnie

W dniach 21-23 kwietnia do grobu i relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie pielgrzymować będzie blisko tysiąc młodych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.