Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-19 08:10
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Indie: wielkanocne tradycje

W Indiach, gdzie chrześcijanie stanowią niewiele ponad 2 proc. populacji, przygotowania do obchodów wielkanocnych mają specyficzny charakter. Są okazją do szczególnego dawania świadectwa miłości na wzór Chrystusa, który umarł na krzyżu i pojednał świat ze sobą.

Autor/źródło: pixabay.com

Z drugiej strony przygotowania do świąt zawierają także elementy wywodzące się z tamtejszych tradycji związanych także z hinduizmem.

Mówił o tym w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przełożony regionalny Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych w Indiach, o. Vijaya Kumar Rayarala.

„Na przykład w czasie Wielkiego Postu wielu chrześcijan odbywa swego rodzaju pielgrzymkę. Jej symbolem jest poświęcony przez proboszcza naszyjnik. Kiedy noszą go w tym okresie, odmawiają sobie negatywnych przyzwyczajeń; na przykład kto pali papierosy, rezygnuje z palenia, kto nadużywa alkoholu, rezygnuje z picia. Kiedy chodzą po ulicy, ściągają także chodaki, sandały i przez 40 dni chodzą boso. Zakładają ubrania o kolorze pomarańczowym, symbolizującym wyrzeczenie się czegoś przyjemnego, aby w ten sposób uczestniczyć w ofierze Chrystusa, którą wspominamy szczególnie w Wielki Piątek. W ten sposób dochodzą wreszcie do Wielkanocy, podejmując w swym życiu nawrócenie, aby godnie przeżywać Zmartwychwstanie Pańskie” – mówił o. Vijaya Kumar Rayarala.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-19 05:13:56
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #4

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #4.
2017-04-19 07:16:29
miniaturka

Paragwaj: prezydent zrezygnował z ponownego kandydowania

„Pragnę poinformować, że podjąłem decyzję o nie kandydowaniu do prezydentury Republiki na lata 2018-2023” – napisał w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Paragwaju prezydent tego kraju Horacio Cartes.
2017-04-19 07:22:13
miniaturka

Ks. Boulad przed papieską podróżą: islam to religia miecza

Większość muzułmanów to ludzie bardzo otwarci, mili i umiarkowani. Jednakże ideologia obecna w podręcznikach szkolnych jest radykalna – tak sytuację islamu w Egipcie tuż przed papieską podróżą opisuje w L’Osservatore Romano egipski jezuita ks. Henri Boulad, wieloletni rektor jezuickiego kolegium w Kairze.
2017-04-19 08:33:42
miniaturka

Rosja: Walka o wolny Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny jest w Rosji dniem roboczym. Działaczom wielu prawosławnych organizacji społecznych taki stan prawny wydaje się niewłaściwy i niezgodny z rosyjską tradycją.
2017-04-19 08:48:40
miniaturka

Maturzyści na Jasnej Górze

Trwają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę, dziś do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej zawitali uczniowie klas maturalnych z diecezji opolskiej i radomskiej.
2017-04-19 09:18:22
miniaturka

Papież nie pojedzie do Brazylii, wstawia się za ubogimi

Papież Franciszek nie pojedzie w tym roku do Brazylii. Napisał o tym w liście do prezydenta tego kraju Michela Temera, który zaprosił go do złożenia wizyty z okazji 300-lecia sanktuarium w Aparecidzie.