Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-19 07:09
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Paragwaj: prezydent zrezygnował z ponownego kandydowania

„Pragnę poinformować, że podjąłem decyzję o nie kandydowaniu do prezydentury Republiki na lata 2018-2023” – napisał w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Paragwaju prezydent tego kraju Horacio Cartes.

ANDES HORACIO CARTES PRESIDENTE DE PARAGUAY
Autor/źródło: flickr / Agencia de Noticias Foto: Micaela Ayala V./ANDES CC 2.0

To bardzo ważna decyzja. Trwają bowiem spotkania między różnymi siłami politycznymi i społecznymi, wśród których jest także Kościół katolicki, celem doprowadzenia do dialogu po niedawnych scysjach w Parlamencie i manifestacjach ulicznych spowodowanych projektem ustawy umożliwiającej reelekcję prezydenta.

Prezydent Cartes wyraził nadzieję, że jego rezygnacja „przysłuży się do pogłębienia dialogu mającego na celu wzmocnienie konstytucyjności Republiki, w atmosferze zgodnej harmonii z narodem paragwajskim”. Jednocześnie stwierdził, że podejmując decyzję inspirował się apelem Papieża Franciszka, w którym prosił on o pokojowe rozwiązanie tego konfliktu.

Adresat listu prezydenta, abp Edmundo Valenzuela, wysoko docenił gest Horacio Cartesa, podkreślając, że okazał się on „człowiekiem kochającym ojczyznę ponad własny osobisty interes”. Jednocześnie hierarcha wezwał do kontynuowania rozmów celem doprowadzenia w Paragwaju do konsensusu oraz do uczestnictwa w nich wszystkich stron.

pp/ rv,sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-19 00:03:57
miniaturka

Odpust ku czci Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie

Odpust ku czci Jezusa Pięciorańskiego odbędzie się 23 kwietnia 2017 r. w Święto Miłosierdzia Bożego.
2017-04-19 00:43:50
miniaturka

Sanktuarium Miłosiernego Pana Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie

W kościele Ojców Paulinów, parafii p.w. Zesłania Ducha Św. w Wieruszowie, diecezji kaliskiej od wieków czczony jest obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego Miłosiernego.
2017-04-19 05:13:56
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #4

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #4.
2017-04-19 07:22:13
miniaturka

Ks. Boulad przed papieską podróżą: islam to religia miecza

Większość muzułmanów to ludzie bardzo otwarci, mili i umiarkowani. Jednakże ideologia obecna w podręcznikach szkolnych jest radykalna – tak sytuację islamu w Egipcie tuż przed papieską podróżą opisuje w L’Osservatore Romano egipski jezuita ks. Henri Boulad, wieloletni rektor jezuickiego kolegium w Kairze.
2017-04-19 08:16:23
miniaturka

Indie: wielkanocne tradycje

W Indiach, gdzie chrześcijanie stanowią niewiele ponad 2 proc. populacji, przygotowania do obchodów wielkanocnych mają specyficzny charakter. Są okazją do szczególnego dawania świadectwa miłości na wzór Chrystusa, który umarł na krzyżu i pojednał świat ze sobą.
2017-04-19 08:33:42
miniaturka

Rosja: Walka o wolny Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny jest w Rosji dniem roboczym. Działaczom wielu prawosławnych organizacji społecznych taki stan prawny wydaje się niewłaściwy i niezgodny z rosyjską tradycją.