Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-19 00:36
Piotr Kołodziejczyk

Sanktuarium Miłosiernego Pana Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie

W kościele Ojców Paulinów, parafii p.w. Zesłania Ducha Św. w Wieruszowie, diecezji kaliskiej od wieków czczony jest obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego Miłosiernego.

W kościele Ojców Paulinów, parafii p.w. Zesłania Ducha Św. w Wieruszowie, diecezji kaliskiej od wieków czczony jest obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego Miłosiernego.

Z historii sanktuarium. Początki klasztoru oo. Paulinów w Wieruszowie wiążą się z wieluńskim sędzią Bernardem Wieruszem. Ufundował on w 1401 roku klasztor przy drewnianym kościółku pw. Świętego Ducha, położonym nad Prosną u bram miasta Wieruszowa. Od czasów fundacji przetrwał do dziś obraz Miłosierdzia Bożego, zwany też obrazem Pana Jezusa Pięciorańskiego, który na początku zdobił ołtarz główny. Dziś znajduje się w ołtarzu bocznym, gdzie został przeniesiony na życzenie dziedzica Andrzeja Wierzbięty Wieruszowskiego. W 1612 r. klasztor został zniszczony przez pożar, w którym przetrwał obraz Miłosierdzia Bożego. Został on następnie umieszczony w odbudowanym kościele w 1632 r. Ikona ta była bardzo czczona przez lokalną ludność, dlatego w 1701 r. zostało powołane Bractwo Pięciorańskie. W 1680 r. bp. Mikołaj Oborski dokonał konsekracji nowo wzniesionej świątyni. Umieścił on relikwie świętych męczenników w ołtarzowych mensach - Grzegorza, Maksyma i Witalisa oraz szczątki św. Kandydy. Kościół ma styl barokowy.

Obraz Pana Jezusa Pięciorańskiego pochodzi prawdopodobnie z warsztatu mistrza, który malował obraz z Donaborowa oddalonego od Wieruszowa o 10 km. Obraz ma wymiary 89 x 66 cm oprawiony jest w drewnianą ramę pozłacaną o wymiarach 160 x 115cm., malowany jest na desce. Łączenia tych desek, ich pęknięcia, sęki i narożniki ram oklejano kawałkami płótna. Powierzchnię drewna i płótna nasycano klejem glutenowym, a następnie powlekano kilkakrotnie zaprawą klejowo kredową. Na to nałożona jest farba temperowa bardzo popularna w tym okresie.

Wielu przybywających do kościoła pątników kiedyś doznawało zdrowie, odzyskiwało wiarę lub pozbywało się swych ułomności. Ale napewno w tych czasach XXI wieku doznają wiele łask płynących ze strumienia Miłosierdzia Bożego. Z obrazu Pan Jezus Pięciorański dziwnie, pięknie i ujmująco patrzy na nas. Jego łagodna twarz wyraża ból. Obolałe i pokrwawione ciało oraz przebite ręce i bok, a także korona cierniowa to znaki realnych cierpień. Jezus Miłosierny jest obnażony, ujęty frontalnie, przedstawiony do bioder wystających z sarkofagu studni. Chrystus prawą ręką wyciąga z przebitego boku trzy hostie. Lewą ręką podtrzymuje kielich poniżej przebitego boku. Po obu stronach, aniołowie ze skrzydłami uniesionymi ku górze, przyodziani w kapy koloru zielonego i czerwonego zwróceni stoją za Nim, trzymając vellum obrus koloru białego.

18 kwietnia 2009 r. kościół oo.paulinów został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego erygowany przez ks. bp. Stanisława Napierały - ordynariusza diecezji kaliskiej. Tu też znajdują się od 17.01.2010 r. relikwie św. Faustyny Kowalskiej i od 3 kwietnia 2016 r. relikwie św. Jana Pawła II, są to Apostołowie Miłosierdzia Bożego.

Kiedy wielokrotnie przebywam w sanktuarium i podchodzę pod ołtarz na którym zawieszony jest obraz Jezusa Miłosiernego i patrze w jego oblicze, bardzo głęboko mi kiedyś w myślach powiedział: bądź moim misjonarzem głoszenia mojego miłosierdzia w tym mieście i gdziekolwiek jesteś. Czy te słowa coś dla mnie oznaczają, czy jego obecność jest tu przy mnie. "Jezu Ufam Tobie"

Odpust ku czci Jezusa Pięciorańskiego obchodzony jest w drugą niedzelę wielkanocną, czyli Święto Miłosierdzia Bożego. Suma odpustowa odbędzie się 23 kwietnia 2017 r. o godz.11:00, której przewodniczyć ma o.Mirosław Bijata, przeor kościoła oo.paulinów we Wrocławiu.

Piotr Kołodziejczyk

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: