Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-04-18 23:01
Ewa Kotowska-Rasiak

Wystawa zdjęć ks. Mariusza Pohla

Zdjęcia przedstawiające kapliczki, figury, przyrodę i ciekawe świątynie można oglądać na wystawie pt. „Światło – Piękno – Sacrum” w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. O kontemplowaniu piękna na wernisażu opowiadał autor fotografii – ks. kanonik Mariusz Pohl.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

O wrażliwości na piękno otaczające człowieka i zdjęciach znajdujących się na wystawie w Forum Synagoga z autorem ks. kan. Mariuszem Pohlem rozmawiała Aleksandra Kiełb Szawuła. – Piękno to odblask i wizytówka samego Boga. Piękno jest drogowskazem, który wskazuje na swego Autora, czyli Stwórcę. Człowiek może to piękno kontemplować i uwielbiać Boga w potędze Jego dzieł – powiedział duchowny. Wernisaż uświetnił występ skrzypaczki Weroniki Hoffmann.

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt fotografii przedstawiających obiekty religijne, krajobrazy czy przyrodę. Najwięcej zdjęć pochodzi z okolic Ostrowa Wielkopolskiego i terenów diecezji kaliskiej. Są też zdjęcia z rejonów Mazur i Beskidów. Autor na fotografiach uwiecznił także miejsca pielgrzymkowe, np. Kalwarię Zebrzydowską. – Najwięcej fotografii powstaje w czasie wakacji. Często jadąc samochodem dostrzegam jakieś ciekawe miejsce, wtedy zatrzymuję się i robię zdjęcie. Fotografie przywożę też z miejsc, w których głoszę rekolekcje, bo zawsze znajdzie się jakaś wolna godzina, aby poszukać piękna otaczającego nas świata – mówi ks. kan. Mariusz Pohl.

Od dawna pasją kapłana jest fotografowanie. – Zdjęcia wykonuję od 1980 r., ale jeszcze bardziej ta pasja rozwinęła się odkąd nastała era aparatów cyfrowych. Każdego roku robię od 10 do 20 tys. zdjęć – zaznaczył duchowny.

Wystawa fotografii autorstwa ks. kan. Mariusza Pohla potrwa do 4 czerwca.

Ks. Mariusz Pohl urodził się w 1959 r. w Mogilnie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez dwa lata studiował architekturę na Politechnice Poznańskiej. Ukończył Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. z rąk abp. Jerzego Stroby. Był wikariuszem w Ostrzeszowie, Lesznie i Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1994-2007 był proboszczem parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej, a w latach 2007-2015 sprawował funkcję proboszcza w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie. Od 1 lipca 2015 r. jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ostrowie Wielkopolskim.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Ostrów Wielkopolski, wernisaż, fotografie, ks. Mariusz Pohl, Forum Synagoga