Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-18 09:00
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież do Asyżu o sanktuarium Obnażenia św. Franciszka z Szat

Nowe asyskie sanktuarium Obnażenia to „prorocza zapowiedź społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego”.

Autor/źródło: pixabay.com

Nowe asyskie sanktuarium Obnażenia to „prorocza zapowiedź społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego”. Przypomina ono Kościołowi obowiązek życia wzorem św. Franciszka, „ogołacając się ze światowości i przywdziewając wartości Ewangelii” – pisze Papież do ordynariusza Asyżu. To sanktuarium abp Domenico Sorrentino ustanowił tam w dawnej katedrze pod wezwaniem Matki Bożej Większej i w siedzibie biskupiej, gdzie przed 800 laty młody Franciszek rozebrał się, zwracając swemu ojcu szaty, aby pod opieką biskupa prowadzić ubogie życie oddane Bogu.

Jego oficjalna inauguracja odbędzie się 20 maja b.r. W liście na tę okazję Ojciec Święty, przypomina, że był tam 4 października 2013 r. „Dobrze pamiętam emocje mojej pierwszej wizyty w Asyżu – pisze Papież. – Ponieważ wybrałem jako inspirację mojego pontyfikatu imię Franciszek, Sala Obnażenia pozwoliła mi przeżyć szczególnie intensywnie ten moment życia świętego. Rezygnując ze wszystkich dóbr ziemskich, wyzwolił się on z uroku bożka-pieniądza, który usidlił jego rodzinę, zwłaszcza ojca” – czytamy w liście do abp. Sorrentino.

Franciszek przypomina, że w Sali Obnażenia spotkał się z ubogimi będącymi świadectwem, że po 2000 lat głoszenia Ewangelii i w osiem wieków po świadectwie Biedaczyny z Asyżu mamy do czynienia z „globalną nierównością”. Wskazał wtedy: „Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, byśmy byli ubodzy; do dzielenia się z tymi, którym brak rzeczy niezbędnych; do dotykania ciała Chrystusa! Chrześcijanin nie jest człowiekiem, który dużo mówi o ubogich, nie! Jest człowiekiem, który ich spotyka, który patrzy im w oczy”. Ojciec Święty podkreśla w swym liście, że Kościół, złożony z grzeszników, potrzebuje zawsze naprawy, pokuty, odnowy. Musimy się ogołocić, i to, bardziej niż z rzeczy, z samych siebie, ze swego egoistycznego przywiązania do bogactw.

Papież wyraża nadzieję, że asyskie sanktuarium Obnażenia przyciągnie zwłaszcza ludzi młodych, stając się dla nich miejscem, gdzie pomoże się im w rozeznaniu własnego powołania. Na zakończenie listu udziela błogosławieństwa wszystkim przybywającym tam pielgrzymom.

Dodajmy, że ostatnio jest ich w Asyżu mniej w związku z obawami wywołanymi niedawnymi trzęsieniami ziemi w środkowych Włoszech, mimo iż miasta św. Franciszka wcale one nie dotknęły. Zmalenie liczby pielgrzymów, chociaż żadnego zagrożenia tam nie ma, to poważna troska abp. Sorrentino, bo turystyka religijna jest źródłem utrzymania licznych jego diecezjan.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-04-18 07:14:20
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #3

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #3.
2017-04-18 08:17:18
miniaturka

Rep. Środkowoafrykańska: efekt Bergoglio – doświadczenie pokoju

W Republice Środkowoafrykańskiej mówi się o „efekcie Bergoglio” – niespodziewanym doświadczeniu pokoju, jakie przyniosła w 2015 r. wizyta Papieża w tym rozrywanym wewnętrznym konfliktem kraju.
2017-04-18 08:34:46
miniaturka

Ks. Neuhaus: w Ziemi Świętej Wielki Tydzień w cieniu nienawiści

W tym roku Wielkanoc w Ziemi Świętej jest szczególna ze względu na to, że chrześcijanie Wschodu i Zachodu przeżywają ją tego samego dnia – zauważa ks. David Neuhaus, odpowiedzialny w patriarchacie Jerozolimy za duszpasterstwo katolików hebrajskojęzycznych.
2017-04-18 09:23:14
miniaturka

Patriotyczny Turniej Halowej Piłki Nożnej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zaprasza do udziału w I Patriotycznym Turnieju Halowej Piłki Nożnej dla Grup Parafialnych.
2017-04-18 09:33:46
miniaturka

Bp Audo: sytuacja jest tragiczna, ale nie brak nadziei

Sytuacja jest ciągle tragiczna, ale za każdym razem, kiedy przeżywamy święta, takie jak te Wielkanocne, staramy się robić to w duchu wiary i mimo wszystko z radością. - mówił bp Audo.
2017-04-18 10:06:37
miniaturka

Konferencja naukowa "Koncepcja Państwa w nauczaniu Benedykta XVI"

Dnia 19 kwietnia o godz. 9.30 rozpocznie się w siedzibie KEP w Warszawie konferencja naukowa "Koncepcja Państwa w nauczaniu Benedykta XVI".