Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-18 08:29
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ks. Neuhaus: w Ziemi Świętej Wielki Tydzień w cieniu nienawiści

W tym roku Wielkanoc w Ziemi Świętej jest szczególna ze względu na to, że chrześcijanie Wschodu i Zachodu przeżywają ją tego samego dnia – zauważa ks. David Neuhaus, odpowiedzialny w patriarchacie Jerozolimy za duszpasterstwo katolików hebrajskojęzycznych.

Autor/źródło: pixabay.com

W tym roku Wielkanoc w Ziemi Świętej jest szczególna ze względu na to, że chrześcijanie Wschodu i Zachodu przeżywają ją tego samego dnia – zauważa ks. David Neuhaus, odpowiedzialny w patriarchacie Jerozolimy za duszpasterstwo katolików hebrajskojęzycznych. Sprawując nasze liturgie, niejednokrotnie słyszeliśmy w tle śpiewy naszych braci prawosławnych, co było już jakąś zapowiedzią upragnionej jedności – powiedział Radiu Watykańskiemu izraelski jezuita.

Przypomniał on ponadto, że w tym roku święta chrześcijańskie zbiegają się z Paschą żydowską, która rozpoczęła się w Wielki Poniedziałek wieczorem. To dodatkowo pogłębia przeżywanie wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Bo bez Paschy żydowskiej nie można w pełni zrozumieć śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – podkreśla ks. Neuhaus, który sam jest konwertytą z judaizmu. Przypomina on, że Jezus, który jest Żydem, chciał, by te najważniejsze wydarzenia miały miejsce w kontekście Paschy żydowskiej.

Ks. Neuhaus przyznaje jednak, że pomimo tak wielu pozytywnych elementów chrześcijanie nie mogli abstrahować od nienawiści i aktów przemocy, które burzą pokój na Bliskim Wschodzie.

„W tym roku przeżywaliśmy te święta w cieniu tej nienawiści, bo z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o tym, co wydarzyło się w Egipcie. A w tym roku przybyło do Ziemi Świętej wielu Egipcjan, aby wraz z nami przeżywać Wielki Tydzień. Zatem również i tutaj odczuwamy obecność cierpienia, terroru, wrogości, wojny. I są one jakoś obecne w naszych liturgiach. Jednakże jesteśmy przekonani, że mimo wszystko, pomimo całej tej nienawiści, śmierci, przemocy Jezus już zwyciężył, pokonał to wszystko. A my musimy być tego świadkami, zwłaszcza w tych dniach. I nawet jeśli wokół nas jest tak mało przejawów tego zwycięstwa, to naszym powołaniem jest być radosnymi w wierze, w przekonaniu, że Jezus naprawdę zwyciężył” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. David Neuhaus SJ.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-17 20:49:52
miniaturka

Kondolencje Przewodniczącego KEP po śmierci abp. Jeremiasza

W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce składam Waszej Eminencji wyrazy współczucia oraz zapewniam o modlitwie w intencji zmarłego oraz w intencji wszystkich, których dotknęła jego śmierć – czytamy w liście abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP.
2017-04-18 07:14:20
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #3

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #3.
2017-04-18 08:17:18
miniaturka

Rep. Środkowoafrykańska: efekt Bergoglio – doświadczenie pokoju

W Republice Środkowoafrykańskiej mówi się o „efekcie Bergoglio” – niespodziewanym doświadczeniu pokoju, jakie przyniosła w 2015 r. wizyta Papieża w tym rozrywanym wewnętrznym konfliktem kraju.
2017-04-18 09:03:29
miniaturka

Papież do Asyżu o sanktuarium Obnażenia św. Franciszka z Szat

Nowe asyskie sanktuarium Obnażenia to „prorocza zapowiedź społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego”.
2017-04-18 09:23:14
miniaturka

Patriotyczny Turniej Halowej Piłki Nożnej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej zaprasza do udziału w I Patriotycznym Turnieju Halowej Piłki Nożnej dla Grup Parafialnych.
2017-04-18 09:33:46
miniaturka

Bp Audo: sytuacja jest tragiczna, ale nie brak nadziei

Sytuacja jest ciągle tragiczna, ale za każdym razem, kiedy przeżywamy święta, takie jak te Wielkanocne, staramy się robić to w duchu wiary i mimo wszystko z radością. - mówił bp Audo.