Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-17 15:33
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak poświęcił ołtarz w Cieszynie

- Na ołtarzu dokonuje się wielka tajemnica naszej wiary – mówił bp Edward Janiak podczas Mszy św. sprawowanej w drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Cieszynie. Biskup kaliski poświęcił kamienny ołtarz i ambonę.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupa i wiernych ks. Waldemar Willak wskazał, że obecna murowana świątynia została wzniesiona w połowie XVII w. Dodał, że wyposażenie pochodzi z kościoła Świętego Krzyża na Ostrowskim Tumskim we Wrocławiu. Zaznaczył, że w ołtarzu bocznym znajduje się płaskorzeźba z 1499 r. autorstwa uczniów Wita Stwosza. Proboszcz podkreślił, że dzięki pozyskaniu środków unijnych świątynia została gruntownie wyremontowana. Poprosił biskupa kaliskiego o poświęcenie kamiennego ołtarza i ambony.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że zmartwychwstanie jest radosną prawdą wiary dla wszystkich. - Warto być dobrym człowiekiem, wypełniać przykazania Boże, bo już tutaj na ziemi mamy zapracować na wieczność, na niebo, na zmartwychwstanie. Bóg jest obecny w Słowie Bożym, sakramentach świętych i na ołtarzu Pańskim – powiedział celebrans.

Podkreślał, że ołtarz jest najważniejszym miejscem w świątyni. – Na ołtarzu dokonuje się wielka tajemnica naszej wiary. Taki ołtarz ustawił pośrodku uczniów sam Jezus Chrystus w Wielki Czwartek w Wieczerniku. Dziś skłaniamy głowy przed poświęconym ołtarzem, który przeznaczony jest dla spraw świętych, bo przy każdej Mszy św. na ołtarz przychodzi Pan Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie – zaznaczył kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby na ołtarzu składali wszystkie swoje troski i kłopoty. – Niech Pan Bóg wszystkie cierpienia, trudy, grzechy przemieni w to co jest święte – mówił ordynariusz kaliski.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa podziękował ks. Waldemar Willakowi, proboszczowi parafii pw. św. Michała Archanioła w Cieszynie za troskę o świątynię i ustanowił go kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwszy kościół w Cieszynie został zbudowany w 2. połowie XV w i stanowił świątynię filialną parafii Goszcz. W 2. połowie XVII w. był on już znacznie zniszczony i na jego miejscu przed 1697 r. zbudowana została nowa murowana świątynia, która była konsekrowana w 1966 r. Ołtarz główny pochodzi z 1661 r. Przeniesiono go do Cieszyna – wraz z dwoma ołtarzami bocznymi – z kościoła Świętego Krzyża we Wrocławiu. W centrum ołtarza umieszczony jest obraz św. Michała Archanioła, a w zwieńczeniu znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. W kościele są dwa ołtarze boczne z 2. połowy XVII w. z rzeźbą Matki Bożej i płaskorzeźbą św. Jana Chrzciciela z 1499 r. Od 2007 r. proboszczem parafii jest ks. Waldemar Willak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-17 11:56:38
miniaturka

Zmarł abp Jeremiasz, wielki autorytet polskiego prawosławia

Dziś w nocy, o godz. 1.50, zmarł w szpitalu we Wrocławiu prawosławny arcybiskup Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. Wybitny duszpasterz, naukowiec i ekumenista.
2017-04-17 12:03:32
miniaturka
play

600-lecie prymasostwa w Polsce

List i zaproszenie księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski, z okazji inauguracji obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce.
2017-04-17 12:22:18
miniaturka
play

Orędzie Urbi et Orbi

Dobry Pasterz przybywa nas szukać i nas zbawić. Niestrudzenie idzie za zagubionymi na pustyniach świata i pociąga na swoją drogę. Szczególnie pragnie odnaleźć tych, którzy zeszli na bezdroża, samotnych, zmarginalizowanych. Troszczy się o wszystkich...
2017-04-17 16:55:51
miniaturka
play

Papież na Regina caeli: nadzieja; prześladowani chrześcijanie

Przez 50 dni, od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, południowy Anioł Pański zastępuje się modlitwą „Regina caeli”, czyli „Królowo nieba” – przypomniał Papież przed jej odmówieniem w Poniedziałek Wielkanocny.
2017-04-17 17:32:46
miniaturka

Rosja: wspólna Wielkanoc wszystkich chrześcijan

W Rosji chrześcijanie wszystkich wyznań hucznie świętowali zmartwychwstanie Pańskie. Uroczystości rozpoczęły się podczas nocy paschalnej, którą w obecnym roku każdy z Kościołów obchodził w tym samym czasie.
2017-04-17 18:53:26
miniaturka

Bp Solarczyk: śp. abp Jeremiasz był człowiekiem wielkiej wiary i umiłowania Kościoła

Śp. abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego był człowiekiem wielkiej wiary i umiłowania Kościoła, który swoim życiem pokazywał w co wierzy i jak wierzy – powiedział w rozmowie z KAI bp Marek Solarczyk.