Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-17 07:01
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Na ulicach Hiszpanii Chrystus Zmartwychwstały spotyka swoją Matkę

W Hiszpanii nie ma polskiego zwyczaju Rezurekcji. Natomiast rano w Wielkanoc na ulice wychodzi ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia: tzw. Procesja Spotkania Jezusa i Maryi.

Autor/źródło: pixabay

Pismo Święte o tym nie wspomina, ale stara tradycja mówi, że Chrystus po swoim zmartwychwstaniu najpierw ukazał się swojej Matce.

Procesja Spotkania w kastylijskim León rozpoczyna się w dwóch różnych miejscach miasta. Z jednego kościoła wyrusza bractwo, które niesie figurę Jezusa zmartwychwstałego, z drugiego – figurę Matki Bożej ubranej na czarno na znak śmierci Syna. Na Placu Katedralnym dochodzi do spotkania Matki z Synem, któremu towarzyszy wzruszający marsz grany przez orkiestrę. Maryja na znak radości “kłania się” Jezusowi, co wymaga wielkiej precyzji ruchów osób, które niosą figury. Szaty Maryi zostają zmienione na białe – symbol radości i życia. Potem wszyscy biorą udział w mszy w katedrze, a po niej czas na tradycyjne wielkanocne śniadanie.

Procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień w Hiszpanii. W Madrycie oznajmia go ogłuszające bicie w bębny setek członków bractw, które przybyły z tej okazji do stolicy kraju. Jednak już od jutra bractwa rozpoczynają przygotowania do przyszłorocznego Wielkiego Tygodnia.

M. Raczkiewicz, Madryt/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-16 18:07:53
miniaturka

Poznań: śniadanie wielkanocne Caritas dla bezdomnych i ubogich

Sto pięćdziesiąt osób uczestniczyło w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W jadłodajni Caritas Archidiecezji Poznańskiej, prowadzonej przez siostry elżbietanki, do stołu z ubogimi i bezdomnymi zasiadł abp Stanisław Gądecki.
2017-04-16 18:11:14
miniaturka

Papież: Msza w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Już od wczesnych godzin porannych Plac św. Piotra zapełniał się wiernymi, którzy pragnęli wziąć udział we Mszy celebrowanej przez Franciszka, a następnie otrzymać specjalne błogosławieństwo Urbi et Orbi.
2017-04-16 18:14:28
miniaturka

Ks. prof. Chrostowski: dziękujmy Benedyktowi XVI za świadectwo

Kościół powinien być wdzięczny Papieżowi Benedyktowi za jego głębokie, przekonujące i wiarygodne świadectwo wiary – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski z okazji urodzin Papieża seniora.
2017-04-16 18:28:24
miniaturka

O. Lombardi: Benedykt XVI sługą prawdy

W tę niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nasze myśli kierujemy także w stronę Papieża-seniora z okazji przypadającej w Wielkanoc 90. rocznicy urodzin.
2017-04-16 21:02:04
miniaturka

Mikstacka droga do Emaus

W mikstackiej parafii odbyła się procesja do Emaus. Trudno bez niej wyobrazić sobie w Mikstacie Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
2017-04-16 21:25:07
miniaturka
play

Challenge Wielkanocny #2

Alleluja! Pan Zmartwychwstał! Słuchaj Słowa i krótkiej refleksji ks. Michała Misiaka, a potem podejmij wyzwanie. Pokaż, że Jezus żyje także w Tobie. Premiery kolejnych odcinków codziennie aż do Zesłania Ducha Świętego. Wyzwanie #2.