Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-16 18:11
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ks. prof. Chrostowski: dziękujmy Benedyktowi XVI za świadectwo

Kościół powinien być wdzięczny Papieżowi Benedyktowi za jego głębokie, przekonujące i wiarygodne świadectwo wiary – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski z okazji urodzin Papieża seniora.

Autor/źródło: pixabay

Laureat Narody Ratzingera wskazuje na przedziwny zbieg okoliczności, że Ojciec Święty urodził się w Wielką Sobotę 1927 r., a obchodzi swoje 90. urodziny w samą Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. „Myślę, że w tym zawiera się też jakaś synteza jego długiego i bardzo bogatego życia. Życia rozpiętego między Wielkim Piątkiem i ową boleścią, która związana jest z krzyżem Jezusa Chrystusa, a zarazem z nadzieją, jaka z niego płynie, a chwałą Zmartwychwstania Pańskiego” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. prof. Chrostowski.

„W naszych czasach bodaj nikt tak głęboko, tak przenikliwie nie zgłębiał tajemnicy krzyża i jej znaczenia dla całej ludzkości, jak właśnie Benedykt XVI. Ukazał on nam tę perspektywę krzyża jako wiążącą i zobowiązującą nie tylko dla chrześcijan, ale dla całej ludzkości. Bo zbawienie dokonało się przez krzyż. I ta prawda, zawsze przez Kościół wyznawana, była w naszych czasach przypominana przez Benedykta XVI i wciąż na nowo podkreślana – mówi ks. prof. Chrostowski. – Podobnie, nikt tak wyraziście jak Papież w naszych czasach nie wskazał na znaczenie Zmartwychwstania Pańskiego i na konieczność dawania mu przekonującego świadectwa także obecnie. Sądzę, iż z polskiej perspektywy mamy do zawdzięczania Benedyktowi XVI to, że był wiernym kontynuatorem dziedzictwa Jana Pawła II, że pozostał głęboko przywiązany do Polski, że zorganizował swoją pielgrzymkę do naszej ojczyzny w samych początkach pontyfikatu. Zawdzięczamy mu też głębokie treści tej pielgrzymki, które do dziś stanowią dla nas wielki dar, ale i zobowiązanie”.

tm, bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-16 14:19:13
miniaturka

Bp Janiak: niech prawda o zmartwychwstaniu dopomaga nam być dobrymi ludźmi

- Niech prawda o zmartwychwstaniu dopomaga nam być dobrymi ludźmi, bo do Pana Boga trafia się tylko przez człowieka - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Biskup kaliski przewodniczył tam Mszy św. w pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
2017-04-16 18:07:53
miniaturka

Poznań: śniadanie wielkanocne Caritas dla bezdomnych i ubogich

Sto pięćdziesiąt osób uczestniczyło w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W jadłodajni Caritas Archidiecezji Poznańskiej, prowadzonej przez siostry elżbietanki, do stołu z ubogimi i bezdomnymi zasiadł abp Stanisław Gądecki.
2017-04-16 18:11:14
miniaturka

Papież: Msza w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Już od wczesnych godzin porannych Plac św. Piotra zapełniał się wiernymi, którzy pragnęli wziąć udział we Mszy celebrowanej przez Franciszka, a następnie otrzymać specjalne błogosławieństwo Urbi et Orbi.
2017-04-16 18:24:27
miniaturka

Na ulicach Hiszpanii Chrystus Zmartwychwstały spotyka swoją Matkę

W Hiszpanii nie ma polskiego zwyczaju Rezurekcji. Natomiast rano w Wielkanoc na ulice wychodzi ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia: tzw. Procesja Spotkania Jezusa i Maryi.
2017-04-16 18:28:24
miniaturka

O. Lombardi: Benedykt XVI sługą prawdy

W tę niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nasze myśli kierujemy także w stronę Papieża-seniora z okazji przypadającej w Wielkanoc 90. rocznicy urodzin.
2017-04-16 21:02:04
miniaturka

Mikstacka droga do Emaus

W mikstackiej parafii odbyła się procesja do Emaus. Trudno bez niej wyobrazić sobie w Mikstacie Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.