Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-16 18:05
Anna Bajon / KAI

Poznań: śniadanie wielkanocne Caritas dla bezdomnych i ubogich

Sto pięćdziesiąt osób uczestniczyło w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W jadłodajni Caritas Archidiecezji Poznańskiej, prowadzonej przez siostry elżbietanki, do stołu z ubogimi i bezdomnymi zasiadł abp Stanisław Gądecki.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak, licencja: CC BY

„Zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem, jakie nadaje sens wierze chrześcijańskiej. Przeżywamy je wspólnie, z najbliższymi, w gronie rodziny. Osoby, które przyszły dziś na śniadanie wielkanocne organizowane przez Caritas, mają podobne pragnienia” – zaznacza w rozmowie z KAI ks. Marcin Janecki.

Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że ubodzy też chcieliby odczuć świąteczną atmosferę, ale z powodu bezdomności czy biedy borykają się z wykluczeniem społecznym czy rodzinnym. „Wielu z nich ze względów finansowych nie może przygotować sobie posiłku we własnym domu, wielu jest samotnych. Caritas nie pozostawia ich samych sobie” – dodaje ks. Janecki.

Uroczyste śniadanie poprzedziła Msza św. w kaplicy klasztoru sióstr elżbietanek. „Pan Jezus umarł za każdego z nas, bo każdy człowiek jest dla niego ważny i obdarzony Jego miłością”– powiedział w homilii zastępca dyrektora poznańskiej Caritas.

Zauważył, że zmartwychwstanie Chrystusa otwiera przed nami nadzieję naszego zmartwychwstania. „Nasze codzienne zmartwychwstania z naszych słabości, grzechów, niewierności nie miałby sensu, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał” – stwierdził ks. Janecki.

Następnie uczestnicy liturgii zgromadzili się w świątecznie przyozdobionej przez siostry elżbietanki salce przy parafii Bożego Ciała. Sala była udekorowana wielkanocnymi stroikami, kurczakami i kolorowymi pisankami. Na każdym stole, przykrytym białym obrusem, stały baranki z masła, a w wazonikach gałązki bukszpanu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęcił potrawy przygotowane przez bistro Valde Bene, prowadzone przez Caritas na poznańskim Piątkowie, złożył zgromadzonym świąteczne życzenia i zasiadł z nimi do stołu.

Na śniadaniu Caritas nie zabrakło polskich, tradycyjnych potraw. Był żurek, biała kiełbasa, szynka, pieczywo, jajka, herbata, kawa i babka drożdżowa. Przy stołach posługiwały siostry elżbietanki.

Każdy uczestnik świątecznego spotkania otrzymał paczkę żywnościową.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała świąteczny posiłek dla ubogich i bezdomnych po raz szósty.

msz / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-16 12:36:03
miniaturka

Franciszek - Urbi et Orbi: Niech Zmartwychwstały Chrystus da pokój w naszych czasach!

Niech Zmartwychwstały Chrystus, który zwyciężył mroki grzechu i śmierci da pokój w naszych czasach - powiedział Franciszek przed tradycyjnym błogosławieństwem "Urbi et Orbi" - Miastu i Światu.
2017-04-16 13:49:13
miniaturka

Papież przesłał życzenia świąteczne całemu światu

Serdeczne życzenia wszystkim ludziom, zarówno zgromadzonym na Placu św. Piotra, jak i na całym świecie, przekazał Franciszek po orędziu wielkanocnym i błogosławieństwie "Urbi et Orbi".
2017-04-16 14:19:13
miniaturka

Bp Janiak: niech prawda o zmartwychwstaniu dopomaga nam być dobrymi ludźmi

- Niech prawda o zmartwychwstaniu dopomaga nam być dobrymi ludźmi, bo do Pana Boga trafia się tylko przez człowieka - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach. Biskup kaliski przewodniczył tam Mszy św. w pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
2017-04-16 18:11:14
miniaturka

Papież: Msza w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Już od wczesnych godzin porannych Plac św. Piotra zapełniał się wiernymi, którzy pragnęli wziąć udział we Mszy celebrowanej przez Franciszka, a następnie otrzymać specjalne błogosławieństwo Urbi et Orbi.
2017-04-16 18:14:28
miniaturka

Ks. prof. Chrostowski: dziękujmy Benedyktowi XVI za świadectwo

Kościół powinien być wdzięczny Papieżowi Benedyktowi za jego głębokie, przekonujące i wiarygodne świadectwo wiary – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski z okazji urodzin Papieża seniora.
2017-04-16 18:24:27
miniaturka

Na ulicach Hiszpanii Chrystus Zmartwychwstały spotyka swoją Matkę

W Hiszpanii nie ma polskiego zwyczaju Rezurekcji. Natomiast rano w Wielkanoc na ulice wychodzi ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia: tzw. Procesja Spotkania Jezusa i Maryi.