Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-11-10 14:17
jz

13 listopada - VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym poprzedziła konferencja prasowa z udziałem abpa Baszara Warda. Tematem wiodącym tegorocznego dnia Solidarności ze względu na wciąż dramatyczną sytuację chrześcijan będzie ponownie Irak.

Dnia 10.11.2016 r. w Warszawie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa z udziałem abpa Baszara Warda – chaldejsko-katolickiego arcybiskupa kurdyjskiego Irbilu, bpa Artura G. Mizińskiego – sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski i ks. Waldemara Cisło – dyrektora sekcji polskiej PKWP. Spotkanie poprowadził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany przez Polską Sekcję Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Liczba chrześcijan w Iraku dramatycznie maleje. W 2003 r. w Iraku było ich 1,5 mln., a w 2016 r. jest już tylko 250 tys. Dlatego to właśnie na sytuację w Iraku zwraca uwagę Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie podczas obchodzonego 13 listopada Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Jak powiedział abp Bashar Warda: „Dwa lata temu około 200 tysięcy chrześcijan zostało nagle zmuszonych do opuszczenia swoich domów, miast i wiosek. W ciągu 24 godzin kościoły i instytucje kościelne zostały zapełnione uchodźcami. Dzięki Bogu, mamy wspaniałe siostry i księży, oraz wspaniałych braci i siostry na całym świecie, dzięki którym mogliśmy się zaopiekować tymi ludźmi. To, co postrzegamy jako zadanie dla Kościoła w Iraku to zatrzymanie chrześcijan tam na miejscu, aby mogli żyć w godnych warunkach. Rozpoczął się proces wyzwolenia Mosulu i wszystkie wioski zostały zwrócone. Kiedy odwiedzałem te wioski, mogłem zobaczyć całą tę nienawiść, zniszczenie, tę diabelską siłę, która niszczyła wszystko. Około 30% domów jest kompletnie zniszczonych. Kościoły niemal wszystkie były albo podpalone albo zdewastowane, nawet klasztor św. Michała z VI wieku również został kompletnie zniszczony. Potrzeba wielu sił i nakładów, aby to wszystko odbudować”.

W komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydanym z okazji VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym czytamy: "Wspieramy prośbę Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” o modlitwy i ofiary w Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym na rzecz naszych cierpiących Braci i Sióstr. Tragiczne dane nie pozwalają nam milczeć."– napisali: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jego zastępca abp Marek Jędraszewski i sekretarz generalny Episkopatu bp Artur G. Miziński.

iz/WarszawaPodziel się tym materiałem z innymi: