Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-04-16 00:53
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: bądźmy przekazicielami darów Zmartwychwstałego Chrystusa

- Bądźmy przekazicielami darów wielkanocnych Zmartwychwstałego Chrystusa, czyli daru pokoju, radości i Bożego przebaczenia - mówił bp Edward Janiak w katedrze kaliskiej, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazywał na elementy liturgii Wigilii Paschalnej. Zaznaczył, że od poświęconego ognia zapalany jest paschał, który symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego. – Boimy się w życiu zimna i ciemności, nie tylko w sferze życia biologicznego, fizycznego, ale także w sferze życia duchowego. Jakże często dokucza nam zimno i ciemność w życiu społecznym i rodzinnym. Mają one na imię: brak miłości, znieczulica, obojętność, bezsens życia, kłamstwo, życie w ciemnościach grzechu. I właśnie Zmartwychwstały Chrystus przynosi nam duchowe ciepło i światło – powiedział celebrans.

Dodał, że drugi żywioł, który uwydatnia liturgia Wigilii Paschalnej to woda. – My, jako dorośli, obmyci już dawno wodą chrztu św., czyli zanurzeni jeszcze w dzieciństwie w śmierć Chrystusa, winniśmy żyć dla Boga w jedności z Chrystusem Zmartwychwstałym – podkreślał bp Janiak.

Ukazywał, że darem Chrystusa Zmartwychwstałego jest dar odpuszczania grzechów. – Ten dar Bożego miłosierdzia jest nam dziś dawany. Tyle jest na świecie zła, tyle grzechów ludzie popełnili i ciągle na nowo popełniają, a Bóg cierpliwie czeka. Miłosierdzie Boże roztacza się obficie nad światem. Bóg owszem, upomina ludzi, daje im wyraźne znaki swojej obecności i działania, ale jest zawsze cierpliwy i miłosierny – przekonywał hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby byli przekazicielami darów wielkanocnych Zmartwychwstałego Chrystusa, czyli daru pokoju, radości i Bożego przebaczenia. – Nieśmy ludziom pokój i nadzieję. Krzepiącym słowem, szlachetnym czynem podnośmy na duchu przygnębionych. Niech Twoje słowo nikogo nie zasmuca. Nieśmy także innym dar radości, zwłaszcza tam, gdzie panuje smutek, w naszych rodzinach, urzędach, na ulicy, w środkach komunikacji. Trwajmy w paschalnej radości, bo Pan wybaczył nam winy i okazał nam swoje miłosierdzie. My także chętnie wybaczajmy innym, nawet tym, którzy nas mocno skrzywdzili – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Przekonywał, że podstawową prawdą wiary jest zmartwychwstanie Chrystusa. – Niech świat na nowo przyjmuje wieść, że Chrystus zmartwychwstał. Gdyby nie było zmartwychwstania próżna jest nasza wiara. Oto Jego uczniowie składają o Nim piękne świadectwo wiary. Stańmy w tym szeregu odważnych uczniów Chrystusa – powiedział bp Janiak.

Biskupom, kapłanom i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – W tę świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego życzę, aby Ten, który przeszedł ze śmierci do życia rozświetlał drogi naszej codzienności blaskiem prawdy, miłości i pokoju. Niech spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym będzie naszym zmartwychwstaniem, niech odmienia nasze życie, niech stanie się dla nas źródłem nadziei, a nadzieja siłą, abyśmy potrafili rozniecać płomień ufnej wiary w sercach naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy żyją daleko od Boga, by jak najwięcej z nich doprowadzić do spotkania z Chrystusem – życzył proboszcz katedry.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza. Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze. Uroczystość uświetniły chóry: katedralny i młodzieżowy oraz orkiestra „Gród nad Prosną”. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze. Liturgia była transmitowana przez Telewizję Internetową „Dom Józefa” i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: katedra, Kalisz, liturgia, bp janiak, bp Buzun, bp Napierała, Wigilia Paschalna