Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-10 14:28
RA

Znaczenie mediów elektronicznych w formacji służby liturgicznej

O znaczeniu mediów elektronicznych w kontekście służby liturgicznej dyskutują kapłani zgromadzeni na 68. dorocznym Zebraniu Duszpasterzy Służby Liturgicznej w Licheniu (9-10.11).

Przez dwa dni księża na co dzień zajmujący się formacją chłopców służących przy ołtarzu Pańskim dyskutują o istotnych zagadnieniach z punktu widzenia służby liturgicznej. W tym roku głównym ogniskiem ich zainteresowań są elektroniczne środki masowego przekazu. W relacji obecnego na spotkaniu ks. abpa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, media elektroniczne towarzyszą młodym ludziom każdego dnia, dlatego warto poczynić starania, aby docierać do nich w ten właśnie sposób:

„Jesteśmy w trakcie opracowywania strony internetowej poświęconej służbie liturgicznej. Jest to dla nas też pewną inspiracją do tego, aby przyjrzeć się, w jaki sposób młodzież korzysta z mediów elektronicznych. W trakcie spotkania mogliśmy przyjrzeć się, jak w poszczególnych diecezjach czy parafiach wyglądają strony internetowe wspólnot ministranckich oraz poddać to pewnej refleksji” – wyjaśnił abp Górzyński, szef podkomisji ds. Służby Liturgicznej przy KEP.

W obradach uczestniczy także bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy KEP. Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad była wspólna Eucharystia w licheńskiej bazylice o godz. 18:00, której przewodniczył abp Józef Górzyński.  

Poza głównym tematem duszpasterze zajmują się także przygotowaniem materiałów formacyjnych dla służby liturgicznej, które zostaną ujednolicone dla całej Polski, w tym podręczników dla tych, którzy prowadzą spotkania z ministrantami, jak i samych zainteresowanych. Zdaniem bpa Bałabucha ważne jest, aby służba liturgiczna była dobrze i solidnie formowana; by osoby, które służą przy ołtarzu Pana, były nie tylko dobrze przygotowane do pełnienia powierzonych im funkcji, ale by miały także dogłębną formację duchową.

W zebraniu bierze udział ok. 60 księży oraz 1 siostra zakonna, którzy w swoich diecezjach zajmują się tematyką liturgiki.

Licheń Stary, 10 listopada 2016 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy