Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-15 17:07
Małgorzata Strzelec

Harcerskie czuwanie przy mikstackim Grobie Pańskim

Oni doskonale wiedzą co znaczy słowo „ czuwać" , więc są i czuwają, tym razem przy Grobie Pańskim...

Warta przy mikstackim Grobie Pańskim
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Wielka sobota to w  dalszym ciągu w naszych kościołach czas refleksji, modlitwy, zadumy. Milczą jeszcze dzwony… W kościołach panuje zadziwiająca cisza.

Po zakończeniu liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczęła się adoracja. Ciało Jezusa zostało złożone do grobu. Wierni przez całą noc przychodzili, by na chwilę zatrzymać się, podjąć refleksję nad przemijaniem, ale i nadzieją, którą wlewają  w serca wiernych kolejno przeżywane dni Świętego Triduum Sacrum. W nocy straż przy grobie Pana Jezusa podjęli strażacy  z Komorowa. Taka już jest tradycja w mikstackiej wspólnocie parafialnej.

Cisza panuje w kościele mikstackim w tę Wielką Sobotę. Przerywa ją co jakiś czas  stukot kroku marszowego. To nadchodzi kolejna zmiana warty, którą od godzin rannych podjęli harcerze z  1. Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich. Któż wie lepiej, co znaczy słowo czuwaj niż druhny i druhowie- harcerze. Więc stoją ze swymi proporcami i czuwają, tym razem przy Grobie Pańskim. Pięknie się prezentują i dla nich to zaszczytna służba. Zmieniają się co pół godziny, zajmują miejsce tuż przy Pańskim Grobie, dziewczęta i chłopcy, młodsi i starsi, druhny i druhowie noszący na mundurze harcerski krzyż. Podjęli straż przy Grobie Jezusa, Tego, który oddał za nas życie na krzyżu.Obok harcerzy przy Grobie Pańskim trwają na modlitwie ministranci i młodzi z Eucharystycznego Ruchu Młodych w swych charakterystycznych żółtych chustach.Piękna jest ta posługa młodych. Co warto dodać, dla harcerskiej braci, ostatnie dni są wypełnione szczególną służbą Bogu i ludziom. Uczestniczyli i stanowili asystę podczas Drogi Krzyżowej ulicami miasta, służyli pomocą pielgrzymom podczas spotkania młodych na Górze Krzyża.Dziś pełnią przez cały dzień wartę przy Grobie Pańskim, a potem wyruszą wraz z wiernymi w procesji rezurekcyjnej, by głosić światu radosną nowinę: Pan zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy