Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-14 22:12
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: św. Brat Albert odkrył mądrość krzyża

Do naśladowania św. Brata Alberta, który przeszedł drogę nawrócenia i odkrył mądrość krzyża zachęcał bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup odniósł się do obrazu św. Brata Alberta „Ecce Homo – Oto Człowiek”. Wskazał na postać tego świętego, któremu poświęcony jest obecny rok. – Brat Albert to człowiek o wielkich ideałach etycznych, estetycznych i patriotycznych, a później, gdy odkrył Chrystusa nawrócił się i po głębokiej ciemnej nocy ducha doświadczył Bożego miłosierdzia, widział Chrystusa w każdym biednym i wykluczonym społecznie – powiedział kaznodzieja.

Wskazywał, że św. Brat Albert przeszedł ogromną drogę nawrócenia i odkrył mądrość krzyża. – Krzyż zawsze leży u podstaw zachowania ideałów w życiu człowieka. Brat Albert żył słowami odnoszącymi się do Jezusa, stosując je do każdego swojego podopiecznego w zakładanych przez siebie przytułkach i ogrzewalniach, żył słowem Bożym na co dzień przemieniając je w czyn – zaznaczył biskup.

Podkreślał, że św. Brat Albert był świadkiem Boga wobec drugiego człowieka. – Jego celem życiowym było dawanie ludziom Chrystusa, wzbudzanie w nich iskry wiary, dlatego dawał świadectwo swoim życiem karmiąc ich, odziewając i zapewniając dach nad głową – mówił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby zawsze swój wzrok kierowali ku Chrystusowi. – Patrzymy na Chrystusa w chwilach pychy i zarozumiałości tak, aby szanować granice i widzieć płytkość wszystkich rzeczy. Patrzmy w chwilach nieszczęść i utrapień, aby uznać, że właściwie w tym czasie jesteśmy blisko Boga. Starajmy się rozpoznać Jego oblicze w tych, którymi chcielibyśmy czasami pogardzić i ich ominąć. Do tego prowadzi nas św. Brat Albert, który żył słowem Bożym i widział Chrystusa w każdym człowieku – stwierdził bp Buzun.

Po odśpiewaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i procesja z krzyżem wewnątrz świątyni. Wierni kilkakrotnie klękali i śpiewali ,,Święty Boże’’. Po komunii św., w asyście Straży Rzymskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu, gdzie trwa adoracja. Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze. Nabożeństwo transmitowane było przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy