Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-14 16:33
Waldemar Wesołowski

Inscenizacja Męki Pańskiej w krzeszowskiej bazylice

Po raz kolejny w Wielki Piątek w Krzeszowie odbyła się inscenizacja Męki Pańskiej.

Tradycyjne przygotowała ją młodzież z Krzeszowa i okolic pod opieką pana Stanisława Wesołowskiego i ks. Jarosława Góreckiego.

Inscenizacja miała być częścią nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawianej na krzeszowskiej Kalwarii, jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę, odbyła się w bazylice.  

W tym roku na inscenizację tłumnie przybyli nie tylko mieszkańcy Krzeszowa, ale również wierni z okolicznych miejscowości. Dla wszystkich uczestników było to duże przeżycie. Można to było zaobserwować po reakcjach najmłodszych uczestników, którzy starali się podejść jak najbliżej aktorów, czy też wędrowali za orszakiem pasyjnym w procesji.

Również sami aktorzy w rozmowach, dali do zrozumienia, że udział w inscenizacji jest dla nich istotny.

- Jest to dla mnie jak co roku przeżycie, żeby dobrze przedstawić życie Jezusa - Jego Mękę, żeby ludzie jak najlepiej mogli zobaczyć co Jezus wycierpiał za nasze grzechy - powiedział Szymon z Gorzeszowa, który już po raz trzeci z rzędu odgrywał rolę Mesjasza.

- Bardzo się cieszę, że mogłem  wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Dzięki takim wydarzeniom możemy na nowo odkrywać historię zbawienia, niosącą w sobie przesłanie miłości, którą obdarza nas Bóg - zauważył Mateusz.

Sama tradycja inscenizacji Męki Pańskiej w Krzeszowie sięga aż XVII w. Przypomina nie tylko o wielkiej ofierze Zbawiciela, ale przede wszystkim skupia nasze myśli i wzrok na kulminacyjnych chwilach ziemskiej wędrówki Chrystusa.


www.opactwo.eu


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy