Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-12 14:36
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Ukraina: Wielki Tydzień w cieniu zbrojnego konfliktu

Na Ukrainie kolejny już Wielki Tydzień przeżywany jest w cieniu konfliktu na wschodzie kraju.

Autor/źródło: pixabay.com

Zbliżające się święta, przeżywane w tym roku razem przez chrześcijan tradycji wschodniej i zachodniej, nabierają szczególnego znaczenia. W kraju dotkniętym przez dramat wojny paschalne orędzie jawi się jako światełko nadziei w ciemnym tunelu smutku i łez.

W atmosferę Wielkiego Tygodnia wprowadziła chrześcijan na Ukrainie Niedziela Palmowa, której widocznym znakiem były palmy niesione tak przez katolików, jak i prawosławnych. Podobnie będzie w poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, gdy w kościołach i cerkwiach na całej Ukrainie zabrzmi wspólne orędzie paschalne. Ale tegoroczne święta są dla wielu Ukraińców, także czasem cierpienia i bólu.

Symbolem stało się miasto Awdijiwka, w którym codzienne obstrzały niszczą linie energetyczne, a ludność żyje dzięki pomocy organizacji humanitarnych. Dla przewodniczącego rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, liturgia Wielkiego Tygodnia odzwierciedla historię ukraińskiego narodu i Kościoła: „Dwadzieścia pięć lat temu przeżywaliśmy odzyskanie niepodległości przez Ukrainę i wskrzeszenie struktur kościelnych w tym kraju, zmartwychwstanie tego Kościoła. Ale wiemy, że z czasem przychodzi także Wielki Tydzień i nasz Kościół przez te dwadzieścia pięć lat jest także doświadczany. Wierzymy, że te cierpienia i starania ludzi będą złożone razem z ofiarą Chrystusa na krzyżu w Wielki Piątek, a wkrótce doczekamy się także radości Chrystusa zmartwychwstałego”.

Ważną inicjatywą będzie ekumeniczny Marsz Wielkanocy, planowany w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w Zaporożu, mieście położonym blisko terenów, na których toczą się działania zbrojne. Zgromadzi on chrześcijan różnych wyznań, którzy w ten sposób zamanifestują wspólne dążenie do pokoju.

M. Krawiec SSP, Lwów / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-12 13:18:03
miniaturka

Ks. Tadeusz Wojda – nowym metropolitą białostockim

Współpracownik trzech papieży mający doświadczenie Kościoła na misjach – ks. Tadeusz Wojda został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim.
2017-04-12 13:46:43
miniaturka

Wkrótce konsystorz o kanonizacji dzieci z Fatimy i 33 męczenników

W czwartek 20 kwietnia, Papież razem z kardynałami zebranymi na zwyczajnym konsystorzu publicznym podejmie decyzje w sprawie kolejnych kanonizacji. W poczet świętych wpisane zostaną m.in. dzieci z Fatimy: Franciszek i Hiacynta Marto.
2017-04-12 14:21:59
miniaturka

Obchody święta Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach

„Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie” – pod takim hasłem przebiegną 22 i 23 kwietnia tegoroczne obchody święta Miłosierdzia Bożego, które odbędą się w krakowskich Łagiewnikach. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.
2017-04-12 15:03:28
miniaturka

Viviers: Msza św. Krzyżma w Vivers z abp Skworcem

Od późnych godzin wieczornych Niedzieli Palmowej, abp Wiktor Skworc przebywa z oficjalną wizytą duszpasterską w diecezji Viviers, położonej w południowo-wschodniej części Francji. M.in. sprawował tam Mszę św. Krzyżma.
2017-04-12 15:27:16
miniaturka

Papież na audiencji w Wielką Środę: nadzieja rodzi się z krzyża

Ludzie tracą ziemską, doczesną nadzieję, kiedy stają wobec krzyża – zwrócił uwagę Papież na audiencji ogólnej w Wielką Środę - My jednak wierzymy, że właśnie w Ukrzyżowanym nasza nadzieja się odradza.
2017-04-12 16:04:22
miniaturka

Film o sile modlitwy różańcowej: "Teraz i w godzinę śmierci"

Premiera filmu dokumentalnego "Teraz i w godzinę śmierci" planowana jest na sobotę 13 maja, w 100. rocznicę objawień fatimskich. Widzowie mogą wpłynąć na zwiększenie dostępności filmu w kinach.