Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-10 09:43
RA

Zjazd mariańskich braci zakonnych z Prowincji Opatrzności Bożej

Pod hasłem „Tożsamość i misja brata zakonnego” w Licheniu odbył się zjazd braci marianów(7-10.11)

Spotkanie rozpoczęło się w miniony poniedziałek, 7 listopada, uczestnictwem we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice. Wtorek był dla zakonników czasem skupienia, wyciszenia, medytacji i indywidualnego spotkania Chrystusem. W tym dniu z braćmi spotkał się ks. Tomasz Sekulski MIC, mariański duszpasterz młodzieży i powołań. Na podstawie dokumentu przygotowanego przez watykańską Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (grudzień 2015) marianin wygłosił konferencję poświęconą roli, misji i zadaniom braci zakonnych.

„Dokument po pierwsze przypomina, że samo życie zakonne zrodziło się w środowisku ludzi, którzy nie byli księżmi. Oprócz zażyłości z Panem Bogiem cechowała ich szczególna relacja z innymi ludźmi.  Po drugie, bracia zakonni mają odkrywać piękno swojego powołania, które jest często nierozumiane. Po trzecie dokument przypomina, iż wszyscy należący do wspólnoty zakonnej, w której żyją, mają być braćmi – będąc zarówno świadkami, jak i stróżami” – wyjaśnił kapłan.    

Zdaniem ks. Sekulskiego, bracia powołani są także do odkrywania mocy sakramentu chrztu, którym wszyscy jesteśmy obdarzeni.  W środę, 08 listopada, z zakonnikami spotkał się ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony Prowincji Opatrzności Bożej.

Droga powołania braci zakonnych nieco różni się od tej, którą podążają kapłani. Przez pierwsze dwa lata spędzone w Zgromadzeniu kandydaci do posługi kapłańskiej i braterskiej wspólnie rozwijają swoją duchowość poprzez roczny postulat i roczny nowicjat. Razem też na zakończenie nowicjatu składają pierwszą profesję: śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Następnie ich drogi rozchodzą się – przyszli kapłani udają się na trwające 6 lat studia teologiczne, zaś pozostali bracia uczestniczą w kilkuletniej formacji junioratu, przygotowującej ich do złożenia profesji wieczystej.  

Obecnie na świecie żyje ok. 50 tysięcy braci zakonnych spośród 1 miliona osób konsekrowanych. W Zgromadzeniu Księży Marianów jest 40 braci zakonnych. W Licheniu spotkało się 20 z nich – 9 na stałe posługujących w Sanktaurium Maryjnym w Licheniu oraz 11 z domów zakonnych z polskiej prowincji Zgromadzenia. 


Licheń Stary, 09 listopada 2016 r.   

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-10 08:19:31
miniaturka

Katecheza jubileuszowa: samotność chorych i uwięzionych

Szpitale to katedry cierpienia, w których unaocznia się również moc miłości, kiedy ktoś okazuje chorym pomoc i współczucie – powiedział Franciszek.
2016-11-10 08:31:02
miniaturka

Kard. Parolin po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin wyraził nadzieję, że nowy amerykański przywódca będzie pracował na rzecz pokoju w świecie.
2016-11-10 09:43:25
miniaturka

Rekolekcje dla małżeństw z Ruchu Equipes Notre-Dame

Pod hasłem „Usiądźmy razem” w Licheniu Starym w dniach 4-6 listopada br. odbyły się rekolekcje dla par należących do Ruchu Equipes Notre-Dame (EN-D).
2016-11-10 10:18:41
miniaturka

Turniej ministrantów z mariańskich parafii A.D. 2016

Kilkuset chłopców z mariańskich parafii przybędzie do Lichenia w ramach dorocznego turnieju ministrantów (11-13.11).
2016-11-10 10:33:02
miniaturka

KUL: konferencja na temat małżeństwa w świetle „Amoris Laetitia”

O adhortacji „Amoris Laetitia” i jej konsekwencjach dla teologii i pracy duszpasterskiej rozmawiali teolodzy podczas konferencji naukowej zorganizowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Organizatorami spotkania była katedra Duszpasterstwa Rodzin KUL i Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin w Warszawie.
2016-11-10 10:43:07
miniaturka

Poznań: nieznane pisma św. Matki Teresy podczas Verba Sacra (zapowiedź)

Fragmenty nieznanych listów, modlitw i myśli św. Matki Teresy z Kalkuty w wykonaniu wybitnej aktorki Anny Seniuk usłyszą uczestnicy Verba Sacra 13 listopada w poznańskiej katedrze. Niedziela prezentacja zainauguruje XVI Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra.