Strona główna
opoka.org.pl
2017-04-11 18:36
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Australia: wcześniejsze Msze Krzyżma

W niektórych diecezjach Australii już w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia odprawiane są Msze Krzyżma, podczas których święci się oleje. Jedną z takich liturgii sprawowano w Wielki Wtorek w katedrze w Melbourne.

Melbourne. Katedra św. Partyka
Autor/źródło: Douglas Paul Perkins /commons.wikimedia.org

O odprawianiu w Australii Mszy Krzyżma już w pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia decydują względy duszpasterskie. 

W katedrze w Melbourne, w Wielki Wtorek, abp Denis Hart sprawował tę szczególną Eucharystię wraz z biskupami pomocniczymi oraz blisko trzystu kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi, którzy pracują na terenie tej bardzo rozległej i jednej z najgęściej zaludnionych diecezji Australii.

Znaczenie sakramentu kapłaństwa, a zwłaszcza relacja księży do Boga i do powierzonych im wspólnot, były jednym z głównych tematów homilii ordynariusza Melbourne.


Po liturgii ordynariusz rozdał proboszczom poświęcone oleje i zaprosił wszystkich obecnych duchownych na kapłański obiad. Warto dodać, że ten znak braterskiej wspólnoty, mimo sporej różnorodności etnicznej i kulturowej posługujących kapłanów, był uwieńczeniem szerszego programu przygotowań do Wielkanocy.

Kilka dni wcześniej w domu rekolekcyjnym pasjonistów w Templestowe ponad dwustu księży wzięło wraz ze swoim biskupem udział w diecezjalnym dniu skupienia, którego uwieńczeniem było specjalne nabożeństwo pokutne i okazja dla kapłanów do skorzystania z sakramentu spowiedzi.

L. Gęsiak SJ, Melbourne/ rv


Zdjęcie: St. Patrick's Cathedral. Melbourne, Australia, autor: Douglas Paul Perkins, opublikowano na licencji: CC BY 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-04-11 15:41:24
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego KEP dla Żydów z okazji Paschy

Doświadczania obecności Pana Boga w codziennym życiu – życzył wspólnocie Żydów w Polsce z okazji świąt paschalnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2017-04-11 17:17:40
miniaturka

Świąteczne życzenia dla dzieci z Hospicjum Domowego

Blisko 3 tysiące listów i kartek świątecznych trafi do pacjentów z Hospicjum Domowego dla Dzieci Dolnego Śląska oraz ich bliskich. To owoc wielkopostnej akcji charytatywnej pt. „Poczta z Serca”.
2017-04-11 18:02:57
miniaturka

Papież telefonuje do rodziców zamordowanej 21-letniej Argentynki

Papież Franciszek dowiedziawszy się o zamordowaniu Micaeli García, młodej działaczki zaangażowanej w zwalczanie przemocy względem kobiet, zadzwonił do jej rodziców.
2017-04-12 08:13:25
miniaturka

Abp Paglia o Amoris laetitia: nie dla błogosławienia ran

Papież Franciszek nie błogosławi ran. Patrzy im prosto w oczy, ale po to, by je uzdrowić – podkreśla abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Pro Vita, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.
2017-04-12 08:29:15
miniaturka

Prof. Brague: Benedykt XVI celnie odpowiada na problemy świata

Najważniejszy wkład Benedykta XVI do życia Kościoła to tak zwana hermeneutyka ciągłości – uważa prof. Rémi Brague, francuski filozof i religioznawca, laureat Nagrody Ratzingera.
2017-04-12 08:46:31
miniaturka

Polski rząd przekaże 4 mln zł na odbudowę domów w Syrii

4 mln zł na odbudowę domów w syryjskim Aleppo – to kolejna inicjatywa polskiego rządu na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie.